Loading...

Toprakla Uğraşmanın Faydaları İspatlandı, Hem de En Önemlilerinden Biri!

Toprakla uğraşmanın faydaları konusundaki haberi belki duymuşsunuzdur, topraktaki bazı mikropların antidepresan benzeri bir etki gösterdiği ispatlandı. Sağlık dostu bu yararlı mikroplar beynimizdeki sinir hücreleri üzerinde sakinleştirici, rahatlatıcı bir etkiye sahip. Ancak ilaçların tersine yan etkisi yok ve kimyasal bağımlılık yapmıyor. Biz biliyorduk da, bilim sayesinde bu ilişki resmiyete dökülmüş oldu 🙂 Öyleyse bu doğal antidepresandan nasıl en üst düzeyde faydalanacağımızı, kendimizi daha sağlıklı ve mutlu hissedeceğimizi birlikte deneyimleyelim.

Doğal ilaçlar, yüzyıllardır varlığını sürdürüyor. Doğa ile iç içe yaşayan kadim toplumlarda şifacılar fiziksel, zihinsel ve duygusal rahatsızlıkların tedavisine yönelik doğal ilaçlar yapıp kullanıyordu. Belki ne sebeple işe yaradığını bilmiyorlardı. Ama neyin neye iyi geldiğini bulmuşlardı veya onlar da atalarından bu bilgiyi miras almıştı.

TOPRAĞIN “KİRİ” BİZİ NASIL MUTLU EDİYOR?

Toprakla uğraşmak serotonin salgılanmasını artırıyormuş

Günümüzdeki bilim insanları birçok tıbbi bitki ve uygulamanın neden iyi geldiğini ortaya çıkardı. Hatta bilinmeyen bazı terkiplerin de şifalı olduğunu buldular. Toprak da bunlardan biri. Toprak mikropları ve insan sağlığı arasında olumlu bir ilişki olduğu bulundu.

TOPRAKTAKİ MİKROP VE SAĞLIĞIMIZ

Toprakla uğraşmak bizi bu stresli hallerden koruyor.

Toprakla uğraşmanın faydaları üzerinde çalışan araştırmacıların incelemekte olduğu mycobacterium vaccae adlı mikroorganizma, prozac gibi ilaçların beyinde yaptığı etkiye benzer bir etki oluşturuyormuş. Yani toprağa dokunduğumuzda bu mikrop beynimizde mutluluk hormonlarından biri olan serotonin salgılanmasına katkıda bulunuyor. Böylece toprakla uğraşmak rahatlama hissini getiriyor.

Serotonin hormonu az salgılandığında ise gelsin umutsuzluk, beyne üşüşen olumsuz düşünceler, depresyon halleri… İşte topraktaki bu minicik canlılar bu hormonu harekete geçirerek bizi bu “hallerden” koruyor.

Yıllardır çok sayıda, ikinci bir ev aldıracak sayıda çiçek yetiştirir, sadece bakımlarını yapmakla kalmaz, yeni saksılar, farklı düzenlemeler yoluyla onlarla “oynarım”. İşim bittiğinde bende kalan his yorgunluk değil, keyif ve rahatlama hissi olur. Hatta özellikle yorgun ve enerjimi düşmüş hissettiğimde çiçeklerime koşarım. Toprağıyla, yeni filizleriyle evimdeki küçük şifacılarımdır onlar. Bunu da bilirler:)

Bilimsel bir kanıta ihtiyaç duymasak da, toprağın neden iyi geldiği bilimsel olarak da ortaya konulmuş oldu. Şaşırdık mı? Elbette hayır:)

Bu yazıdan sonra şimdi mutluluk hormonlarını biraz daha yükseltme zamanı! Şu sukulentimin toprağını bir değiştireyim de o da, ben de kendimizi daha iyi hissedelim.

Bu vesileyle bütün çiçeklerime, onu yetiştiren toprağa, topraktaki faydalı canlılara, özetle doğa anaya teşekkür ve şükran duygularımla…

Biraz daha detay için Forbes makalesi linkini buraya bırakıyorum. Şu yazımı da ilginç bulabilirsiniz: Bitkilerle ilgili ilginç inanışlar

Bunları da beğenebilirsiniz