Loading...

Siyah Çiçekler: Asil ve Gizemli

Doğada neredeyse her renkte açan çiçek görmek mümkün. Siyah hariç! Çünkü çiçeğe rengini veren pigmentler yüzde 100 siyah renk üretmiyor. Taç yaprakların rengi en fazla koyu mor olabiliyor. Siyah lale, siyah gül, siyah hercai menekşe, siyah sümbül gibi siyah çiçekler hibrit olarak üretiliyor. Siyaha en yakın olan çiçek ise Türkiye’de yetişiyor.

Yıllardır çiçek yetiştirmeme rağmen siyah çiçekler hakkında pek bilgim yoktu açıkçası. Eh, artık blog yazarı olduğuma göre onları araştırmanın tam zamanı dedim ve işe koyuldum.

1.SİYAH GÜL

İlk olarak siyah gülü ele alıyoruz. Yurt dışında Black Baccara, Black Jade, Black Magic, Midnight Blue gibi isimlerle anılan aşılı gül türleri bunlar. Dolayısıyla kimisi kokusuz, kimisi de hastalıklara karşı savunmasız oluyor. Özellikle Black Jade denilen türün bakımı bu açıdan kolay değil. Midnight Blue ise kendini gül gibi hissetmiyor sanırım çünkü karanfil kokuyormuş. İşte doğal olmayınca…

Diyelim ki yurt dışından siyah gül almayı veya bir yakınınız vasıtasıyla getirtmeyi düşünüyorsunuz, önce bir sorun, soruşturun: Çiçeğin istediği iklim koşulları nasıl? Bulunduğunuz bölge bu koşullara uygun mu?

Siyah İnci (Black Pearl) türünün tohumları Türkiye’de de var. Internette satıldığını gördüm. Ben henüz aşılı siyah güllerden yetiştirmeyi denemedim ancak Agaclar.net forumlarında deneyenlerin yorumlarını okuyabilirsiniz.   

Gülün mümkün olan en koyu renkte açması uygun sıcaklık ve ışık şartlarının yanı sıra biraz da şansa bağlı… Gülleri çeşitli işlemlerle boyayarak siyaha veya koyu bir renge dönüştürmek de mümkün ama, uzun bir süreç. Garantisi de yok.

Ne gerek var?    

2.SİYAH ÇİÇEKLER LİSTESİNİN EN GÜZELİ: HALFETİ KARASI

Siyaha en yakın gül, Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde yetişen güzeller güzeli Halfeti Karası… Siyah çiçekler listesinin en güzeli 🙂

Siyah çiçekler - Halfeti karası.
Halfeti Karası

Yazın bordo tonlarında açsa da kış aylarında siyaha çok yakın bir renge büründüğü, hoş kokusunun da belirginleştiği biliniyor.

3.SİYAH HERCAİ MENEKŞE (Viola tricolor var. hortensis)

Çiçeklerini kış ve bahar aylarında açan hercai menekşenin tohumlarını/fidesini internetten veya fidanlıklardan bulmak mümkün…   

Siyah çiçekler listesinde siyah hercai menekşe.
Siyah hercai menekşe

4.SİYAH PETUNYA (Night sky petunia)

İsmi öyle olsa da bu petunyaların renkleri mavi ile mor arasında değişiyor. Ayrıca üzerlerinde irili ufaklı beyaz desenler var.

Siyah petunya da siyah çiçekler listesinde yer alıyor.
Bulabildiğim en koyu renkteki petunya

Bazıları noktalar halinde olduğu için, gece göğü adı boşuna verilmemiş. Buna ek olarak bu güzellikler ılık hava seviyor. 18-37 derece arasında, düzenli sulama ile nemli süzek toprakta sağlıklı yetişiyor.

5.SİYAH ORKİDE

İki yıl önce Moskova’da ‘Dünyanın en siyah orkidesi açtı’ diye bir paylaşım vardı, sosyal medyada.

Moskova Devlet Üniversitesi’ne bağlı bir botanik bahçesinde yetiştirilen bu orkide sürpriz bir şekilde kendiliğinden -neredeyse- siyah açmış.

Siyah çiçekler arasında Ürdün'ün ulusal çiçeği siyah iris çiçeği.

6.SİYAH İRİS ÇİÇEĞİ – Ürdün’ün Ulusal Çiçeği

Alttaki fotoğrafta pek belli olmasa da değişik tonları ile farklı bir güzelliğe sahip, dünyanın en nadir çiçeklerinden biri… Orta Doğu’da, Ürdün’de keşfedilmiş. Siyaha yakın koyu mor renkte İris çiçekleri dağ ve tepelerde, hatta çöllerin kenarında ilkbaharın müjdecisi olarak açıyor. Hassas görüntüsünün altında Arap çöl iklimine dayanıklı bir çiçek var. Aynı zamanda 30 santimetreye kadar büyüyebiliyor. Bu iki özelliğinden ötürü Ürdün’de ona “Yabani Çiçeklerin Kraliçesi” deniyor. Koruma altında…

siyah iris çiçeği

7.NOEL GÜLÜ – HELLEBORUS (Ranunculaceae)

Bu tür Avrupa’nın yanısıra Türkiye’de Kuzey Anadolu’daki dağlık bölgelerde de yetişiyor. Avrupa’da Christmas Rose (Noel Gülü) denilen zehirli bir güzellik. Ancak bu zehir pek çok türde olduğu gibi şifa da olabiliyor. Çünkü Helleborus ile yapılan kanser araştırmalarında umut verici sonuçlar alınmış. Dolayısıyla onları uzaktan sevmek ve bilim insanlarına bırakmak en iyisi…

Helleborus

8.Black Hollyhock (alcea rosea): Koyu renkli gülhatmiler tozlayıcı böcekleri kendine çekmesi ile biliniyor. 

9.Chocolate Lily: Son olarak Kaliforniya kıyı bölgelerine özgü bir zambak türüne bakalım. Bu türü çikolata zambağı diye çevirebiliriz. Çok zarif bir tür.

Çikolata zambağı siyah çiçekler listemizde.
Chocolate lily

Bunları da beğenebilirsiniz