Loading...

Dünyanın En İlginç 10 Ağacı

Dünyada kaç ağaç türü vardır sizce? Hemen söyleyeyim, doğal hayatın ve insanlığın soluduğu oksijenin büyük kısmını karşılayan ağaçlar 60 binden fazla türe sahip. Bu yazının konusu; bu binlerce türün içinde, bilindik görüntüsünden çok uzak, sıradışı olanlar. Şekli, cüssesi veya hikâyesi ile dünyanın en ilginç ağaçları…

Minicik bir saksının içinde büyüyen çiçekten, 1700 yıllık bilge bir ağaca; doğa şaşırtıcı güzelliklerle dolu. İçinde bar olan, büyüdükçe renk değiştiren, kilise yapılmış, gövdesinde bisiklet ile büyümüş, daha neler neler… Buyrunuz dünyanın en ilginç ağaçları ve hikâyelerine…

1- KARANLIK ÇİTLER: Ürkütücü ve güzel

Kuzey İrlanda

Dünyanın en ilginç ağaçları arasında Kuzey İrlanda'daki Dark Hedges-Karanlık Çitler

Çok sayıda kayın ağacından oluşan ağaç yolu, fotoğrafçıların ve turistlerin uğrak yeri. Game of Thrones dizisinin bir sahnesi bu ürkütücü güzellikteki yolda çekilmiş, o kadar ünlü anlayacağınız.

2- BOAB AĞAÇLARI: Su deposu

Afrika, Avustralya

Boab ağaçları dünyanın en ilginç ağaçları arasında

Gövdesi çok geniş olan Boab ağaçlarının kabuğu da düz ve parlak bir dokuya sahip. Afrika’da kuraklık dönemlerinde su muhafaza etmek için kullanıldığından, onlara “şişe ağaçlar” da deniliyor. Bir iddiaya göre 19. yüzyıl sonlarında Avustralya’daki Boab ağaçları, suçlu Aborijinleri içinde tutmak için kullanılıyormuş.

3- MELEK AĞACI: Devasa bir gölgelik

ABD

Dünyanın en ilginç ağaçları listesinde melek ağacı

Tahminen 400-500 yaşında olan bu muazzam meşe ağacı, bunca süre hem enine hem boyuna büyümüş ki gölgesi 1500 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Yaklaşık 20 metre yüksekliğinde.

4- GÖKKUŞAĞI OKALİPTUS: Büyüdükçe rengi değişiyor

Asya

Bu okaliptus ağaçları renk değiştirmesi sayesinde dünyanın en ilginç ağaçları listesinde

Rengârenk bir gövdeye sahip bu ağacın kabuğu, ağaç büyüdükçe dönüşüm geçiriyor ve üzerindeki katmanlar soyuluyor. En üstteki tabaka dökülürken alttan açık yeşil taze katman geliyor. Zamanla bu açık yeşil, koyulaşıyor, morumsu maviye ardından pembe-portakal tonlarına geçiyor. Son kabuk katmanı ise kahverengi. Olağanüstü!        

5- KİLİSELİ AĞAÇ

Fransa

Fransa’nın bilinen en yaşlı ağacı. Tahmini 800 yaşında. 1600’lü yıllarda ağaca yıldırım düşmüş ve içinde büyük bir oyuk oluşmuş. Buna rağmen ayakta kalmayı başarmış. Bölgede yaşayan bir başrahibin aklına bir fikir gelmiş: “Neden bu oyuğu, Meryem Ana’ya dua edilen bir şapel haline getirmiyoruz?” Hatta daha sonra merdiven ve ikinci şapel daha eklenmiş. Ne yazık ki son yıllarda ağacın bazı bölümleri çürümüş durumda.  

6- EJDERHA KANI AĞACI

Yemen

Yemen’e özgü bu ağaç, şemsiyeye benzeyen ilginç görüntüsünün yanı sıra içinden kırmızı bir özsu salgılıyor. Tarih boyunca yerli halk bu özsuyunu ilaç niyetine kullanmış.  

7- İÇİNDEN BİSİKLET GEÇEN AĞAÇ

ABD

İçinden bisiklet geçen ağaç dünyanın en ilginç ağaçları sıralamasında

Yıl 1954. ABD’nin King County şehrine yakın bir adada yaşayan 8 yaşındaki bir çocuk bisikletini ormanda bir yere bırakır. Binmeye pek bayılmadığı için bisikleti aramaya da gönlü yoktur. Aradan 40 yıl geçer. Çocuğun annesi Helen Puz yerel gazetede bir ağacın içinde yerden 1,5 metre yukarda olan bisikletin haberini görür. Oğlunun kayıp bisikletini bulmuştur.

8- KANCA AĞAÇLAR: DOĞANIN MARİFETİ Mİ YOKSA ÇİFTÇİLERİN Mİ?

Polonya

Polonya'daki kanca ağaçlar dünyanın en ilginç ağaçları listesinde yer alıyor

Yaklaşık 90 yaşında olan çam ağaçlarının gövdenin dibinden niye böyle keskin bir şekilde büküldüğü konusunda bilim insanları fikir birliğine varamamış. Bir hipotez, mobilya yapmak için çiftçilerin ağaçları büyürken özellikle yamulttukları, ancak 2. Dünya Savaşı patlak verdiği için onları kesemedikleri ile ilgili…

9- SUNLAND BAOBAB: AĞAÇ İÇİNDE BAR

Güney Afrika

Dünyanın en ilginç ağaçları içinde geniş gövdeli boab ağacı
Boab ağacının barı artık yok - Dünyanın en ilginç ağaçları

Dünyanın en ilginç ağaçları arasında, yakın zamana kadar içinde bar olan 1700 yıllık bilge bir ağaç da var: Sunland Baobab Ağacı. Yaklaşık 1000 yaşındayken ağacın içi oyulmaya başlamış. Ta ki günümüzde içine küçük bir bar yapılacak kadar. 30 metrelik çapa sahip bu dev ağacın üçte birini oluşturan büyük bir dal 2016’da kırılınca ağaç zarar görmüş, bar da kapatılmış. 

10- MAYMUN BULMACASI (ŞİLİ AROKARYASI)

Şili

Şili arokaryası da dünyanın en ilginç ağaçları arasında yer almakta

Şili’nin ulusal ağacı. Boyu 50 metreye varabiliyor. Bu arokarya türü 2000 yaşına kadar yaşayabiliyor ancak nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Dünyanın en eski ağaç familyalarından birine ait. Yenebilir kozalaklar üretiyor. Derler ki, 1850’lerde soylu İngilizler, bahçelerine koymak için bu ağacı keşfettiklerinde Charles Austin isimli ünlü bir avukat bu ağaca bakıp şöyle demiş: “Bir maymun için bu ağaca tırmanmak bulmaca gibi.”   

Şili Arokaryası

Sadece 2019 yılında Amazon Ormanları’nda 1 milyar ağaç yok oldu. Amazonu yeniden yeşertelim adlı kampanyaya veya Türkiye’de TEMA Vakfı’na bütçemiz elverdiğince destek olalım, dünyanın en ilginç ağaçları ve bütün ağaçlar güzelliklerini sergilemeye devam etsin, biz de nefes alabilelim.

Bunlar da dünyanın en ilginç bitkileri…

  

Bunları da beğenebilirsiniz