Loading...

Çok İlginç ve Sıra Dışı Bitkiler

Ciplak_adam

Buda’nın eli, yarasa çiçeği, sinekkapan, maymun orkidesi… Genellikle adını, benzetildiği varlıktan alan bu bitkiler, şaşırtıcı birer görünüme sahip. Dünyanın farklı coğrafyalarında yetişen sıra dışı bitkiler hayranlık uyandırıyor.

Bu sıra dışı bitkiler, doğa ananın bilge olduğu kadar esprili bir anlayışa da sahip olduğunu göstermiyor mu? Daha kim bilir ne sürprizler, keşfedilmeyi bekliyor.

Yarasa Çiçeği (Tacca Chantrieri)

Yarasa çiçeği zarif ve sıra dışı bitkiler arasında
Siyah ve zarafetin birleşimi

Güneydoğu Asyalı bir orman bitkisi. Siyaha yakın rengi ve kanat biçimli yapraklarıyla yarasaya benzeyen çok ilginç ve aynı zamanda nadir bir çiçek…  

Çin Kırkma Bitkisi (Polygonum Multiflorum) 

Güney ve Orta Çin’de yetişen yumrulu bir bitki… Toprağın altında büyüyen kökünün şekli inanılır gibi değil, bazıları insan elinden çıkmış veya bilgisayarda oynanmış gibi…

Yunus Sukulent (Senecio Peregrinus)

Sıra dışı bitkiler ve yunus sukulent

Her bir yaprağı denizin içinden yüzeye atlayan küçük bir yunus biçiminde, aşırı tatlı bir sukulent türü.

Hızlı büyüyor, beyaz ve pembe çiçekler açıyor. En güzel tarafı, büyüse de bu mükemmel şeklini koruması.

Dikkat; bu sukulentler sevimliliğiyle bağımlılık yapabilir.

Sinekkapan (Dionaea Muscipula)

Minicik bir temasa duyarlı tüylerle kaplı yapraklarını kapatıp avını hapsederek incecik ve keskin dişleriyle de dışarı uçurtmuyor.

Sinekkapan, Güneydoğu Amerika’nın sulak alanlarında yetişiyor. Sinek, böcek ve örümcekgillerle beslenen etçil bir bitki. 

Maymun Orkidesi (Dracula Simia)

Maymun orkidesi de sıra dışı bitkiler listemde yer alan şirin suratlı bir çiçek

Bu küçük maymun suratlı, tabiat ananın Peru ve Ekvador’un yağmur ormanlarında sakladığı şakası…

Portakal kokulu maymun orkidesi, 110 türü olan bir familyaya ait.   

Sıra dışı bitkiler çiçek dışında başka canlılara benzemesi...
Çıplak adamlar (Orchis italica) bir başka eğlenceli orkide türü

Canlı Taş Bitkisi (Lithops)

Kendisi Güney Afrikalı. Çakıl ya da canlı taş bitkisini, iki adet pofuduk yapraktan ibaretmiş gibi görüyoruz ancak aşırı sıcaktan korunmak için toprağın altına saklanmış bir gövdeye sahip.

Canlı taş bitkisi kuru toprağı seviyor; yazın az su ile yetinip kışın hiç su istemiyor. Çiçeğini de ilginç bir şekilde kışın açan bitki, doğanın ressamlıkta sınır tanımadığının bir başka kanıtı…

Dans Eden Bitki (Desmodium Gyrans)

Yaygın adıyla telgraf bitkisi. Ufak bir temas, ses (titreşim) ve güneş ışığı gibi uyaranlara ince, zarif yapraklarını hareket ettirerek cevap veriyor. Dans etmenin yanı sıra sıcak ve nemli ortamları seven bir Asyalı.  

Sıra dışı bitkiler arasında dans eden bitki ilk sıralarda

Huernia (Huernia Zebrina)

Sarı ve kahverengi geçişleri olan Huernia, cankurtaran simidini andıran bir göbeğe sahip, sukulent ailesinden bir bitki. Başka bir şeye benzemeyen orijinal bir güzellik… Huernia’yı evde yetiştirmek mümkün.

Buda’nın Eli (Citrus Medica Var. Sarcodactylis)

Sıra dışı bitkiler arasında Buda'nın eli

Buda’nın eli, turunçgillerden bir Asya bitkisi. Parmak benzeri bölümlere sahip hoş kokulu meyvesi reçel, parfüm, salata ve yemeklerde kullanılıyor. Asyalılar bu bitkinin iyi şans ve mutluluk getirdiğine inanıyor. 

Kanayan Diş Mantarı (Hydnellum Peckii)

Kanayan diş mantarı, sıra dışı bitkiler den biri

Kanayan diş mantarı, Kuzey Amerika ve Avrupa’da yetişen bir bitki olmakla birlikte son yıllarda Asya’da da görülüyor. Mantarı yenilmiyor. Meyvesinin üstündeki çıkıntılardan genellikle kırmızı, bazen sarı tonlarında acımsı bir sıvı salgılıyor. Bu sıvı zehirli değil. İnsanın dokunup patlatası geliyor.

Şu ilginçliğe bakar mısınız?

Bunları da beğenebilirsiniz