Loading...

Evleri Şenlendiren Bu Renkli Sukulent Türlerine Bayılacaksınız!

Hiç nazlanmadan yetişen, bakımı çok kolay, uyumlu, estetik ve de en sevdiğim… Sukulentlerin ait olduğu yaklaşık 60 bitki ailesi var. Onların da altında yüzlerce, belki daha fazla tür… Hepsi de farklı şekil ve boyuta sahip, renkli sukulent türlerinden en ilginç olanları paylaşmak istiyorum.

Renkli sukulent türlerinin bazılarının Türkçe isimlerini bulamadığım için Latince karşılıklarını yazdım. Ben onlara kısaca ‘güzellerim’ diye sesleniyorum. Nefis şarap kızılı renge sahip sempervivum ile başlayalım.

Sempervivum Red Rubin

    

Renkli sukulent türlerinden şarap kızılı rengi ile sempervivum red rubin
Muhteşem bir renk!
Bu renkli sukulent türü sıcaklık düştükçe yeşilden şarap kırmızısına doğru renk değiştiriyor. Yazın açan minik pembe tomurcuklar büyüyünce ana çiçek ölüyor ve ufaklıklar onun yerini alıyor. (Ya da onları alıp başka bir yere dikebiliyorsunuz.)   Jöle Fasulye (Sedum Rubrotinctum) 

Renkli sukulent listesinde kuru fasulye biçimli sukulent
Renkli sukulent türleri ne kadar güneş görürse o kadar kızarıyor

Sürprizli bir sukulent daha… Ucu kıpkırmızı, altı yeşil, küçük tombik yapraklar. Güneş ışınlarını görmesi gerekiyor ki canlı renklerini sergilemeye devam etsin. Eğer direkt güneş ışığı görmezse bu kırmızı kısımlar küçülüyor ve yeşil bir sukulentiniz oluyor.

 

Ay Kaktüsü (Gymnocalycium Mihanovichii)

Ay kaktüsü

Küçücük boyu, türlü türlü rengi var. Çene kaktüsü denilen türün değiştirilmesinden üretilmiş. Bu renklerin sebebi, bitkilere yeşil rengini veren klorofil maddesinin bulunmaması…Kamp Ateşi Bitkisi (Crassula Capitella)

Sukulent

Açık yeşilden kırmızıya doğru zarif bir ton geçişi… Tabii yeterli güneş alırsa… O yüzden İngilizcede adına kamp ateşi denilmiş. Yazın ufak beyaz çiçek açabiliyor. 

Sedum Nussbaumerianum

Sarıdan turuncuya renkli sukulent

Bakır, altın sarısı ve yanık portakal tonlarındaki sukulent, diğerlerinde olduğu gibi direkt güneş gördüğü müddetçe renklerini koruyor. Yoksa yeşilimsi renge dönüyor. Baharda minik beyaz çiçekler açıp ortalığı şenlendiriyor.    En Koyu Renkli Sukulent

Aeonium Arboreum Zwartkop

Muhteşem koyu mor renkli sukulent
Bolca gün ışığı alıp kopkoyu mora dönüşen sukulent türü

Kopkoyu, ağırbaşlı, gizemli bir tür… Yeni açarken kırmızımsı yeşil tonları, güneşin güçlü ışınlarıyla siyahımsı mora dönüşüyor.   

Echeveria Perle von Nurnberg

Yeni tomurcuk verirken hafif morumsu-pembemsi, büyüdükçe yeşilimsi gri tonlara geçiş… Sukulentlerin bu pastel tonlarına bayılıyorum.

Senecio Haworthii

Beyaz sukulent

Şimdiye kadarkilerin tam tersi, hiçbir renk içermeyen, dikkat çekici bir tür. Beyaz sukulente, yapraklarının minik, tüpe benzer şeklinden dolayı İngilizcede koza bitkisi adı da veriliyor. Çiçeklerinin rengi ise parlak sarı.Mavi Tebeşir (Senecio Mandraliscae)

Gümüş-mavi özel bir renge, yukarıya uzanan ince uzun parmak şekli ile değişik bir biçime sahip… Bu tatlılar yazın minik beyaz çiçekler açıyor.

Yapraklar 45 cm ye kadar uzuyor, kendisine hiç sınırlama getirmediğinizde bir halı gibi yerleri örtüyor.

Sukulent türleri hakkında daha fazla bilgiyi agaclar.net forumlarında bulabilirsiniz.Bunları da beğenebilirsiniz