Loading...

Dünyanın En Güzel 10 Bahçesi

Dünyanın en güzel bahçeleri

Doğanın güzellikleri ve tasarımın harika birleşimi, dünyanın en güzel bahçeleri… Karaca Arboretumu’ndan Kanada’nın göz alıcı Butchart Bahçeleri’ne, Hollanda’daki renk cümbüşü Keukenhof Bahçesi’nden Fransa’nın krallık ihtişamını yansıtan Versailles Sarayı Bahçeleri’ne kadar, her bahçe kendi benzersiz özellikleriyle büyüleyici. Bu bahçeler, aynı zamanda kültürlerin, tarihlerin ve estetik anlayışların bir yansıması. Şimdi, güzelliklerle dolu bir dünya turuna çıkmaya ne dersiniz? İşte, farklı ülkelerden dünyanın en güzel 10 bahçesi.

1-Karaca Arboretumu, Türkiye

Canlı Ağaç Müzesi

Dünyanın en güzel bahçeleri

Dünyanın en güzel bahçeleri listesinde ilk sırada Yalova’da bulunan Karaca Arboretumu var. Türkiye’nin zengin bitki çeşitliliğini ve biyoçeşitliliğini yansıtan bir yeşil cennet… Arboretum, 650’den fazla ağaç türüne ev sahipliği yapıyor ve yürüyüş parkurları arasında gezinirken ziyaretçilere Türkiye’nin doğal güzelliklerini keşfetme şansı sunuyor. Karaca Arboretumu, ağaç ve bitki koleksiyonu ile Türkiye’nin doğal zenginliklerini koruma ve tanıtma amacını taşıyor.

2-Butchart Bahçeleri, Kanada

Nefes Kesen Çiçekler

Dünyanın en güzel bahçeleri - Butchart Gardens
Dünyanın en güzel bahçeleri

Britanya Kolombiyası’nın Brentwood Bay bölgesinde yer alan Butchart Bahçeleri, 20. yüzyılın başlarında bir taş ocağının yerine yapılan, göz alıcı bir çiçek bahçesi. Jennie Butchart, 1912’de terkedilmiş taş ocağını bir bahçeye dönüştürmeye başlamış. Bahçenin yeraltındaki eski taş ocağının izlerini hala görebilirsiniz. Butchart Bahçeleri, yıl boyunca değişen renk paletiyle meşhur olup, baharın gelmesiyle birlikte laleler, yazın güller ve diğer çiçeklerle göz kamaştırıcı bir güzellik sunuyor ziyaretçilere.

3-Keukenhof Bahçesi, Hollanda

Lalelerin Senfonisi

Keukenhof - Dünyanın en güzel bahçeleri

Dünyanın en güzel bahçeleri listesinde Hollanda’nın Lisse şehrinde bulunan Keukenhof Bahçesi, lalelerin masalsı dünyasına açılan bir kapı… Bu muazzam bahçe, her yıl dünya genelinden milyonlarca turisti kendine çeken lale sergileriyle ünlü. Keukenhof’taki lale tarlalarını, görsel bir şölen sunması için özel olarak planlıyorlar. Çalışanlar lale soğanlarının ekimini her yıl yeniden yapıyor. Dolayısıyla, tam bir lale cenneti.

4-Versailles Sarayı Bahçesi, Fransa

Krallık İhtişamı

Şu geometrik desenlere bakar mısınız? Versailles Sarayı Bahçeleri, Fransız barok tarzının zirvesini temsil ediyor diyebiliriz. Sarayın kendisi kadar etkileyici bir tarih barındırıyor. Bahçeler, geometrik düzenlemeleri ve heykelleri ile ünlü. Bu arada Versailles Bahçeleri’ni, Kral XIV Louis tasarlamış. Daha sonra bahçeyi zaman içinde çeşitli hükümdarlar genişletmiş.

5-Rikugien Bahçesi, Japonya

Şiirsel Bir Bahçe

Tokyo’nun Bunkyo bölgesindeki Rikugien Bahçesi, tarihi bir güzellik barındırıyor. Özellikle bahçe, mevsimlere özgü peyzajları ve taş köprüleriyle ünlü. Bu arada Rikugien Bahçesi’nin adı, altı klasik Japon şiir türünü temsil eden altı bölge anlamına geliyor.

6-Dünyanın En Güzel Bahçeleri : Dubai Miracle Bahçesi, Birleşik Arap Emirlikleri

Çiçek Şöleni

Dünyanın en güzel 10 bahçesi - Dubai Miracle Gardens

Dubai Miracle Bahçesi, çöl ortamında göz alıcı renkleri ve yaratıcı tasarımlarıyla dikkat çeken büyüleyici bir yer. Özellikle bahçede dünyanın en büyük çiçek saati yer alıyor. Buna ek olarak her yıl değişen temalara sahip muazzam çiçek enstalasyonları var. Çiçek yatak tasarımları, yılın belirli dönemlerinde değişiyor ve böylece, ziyaretçilere her seferinde farklı bir deneyim yaşatıyor.

7-Kenrokuen Bahçesi, Japonya

Mükemmel Uyum

Japonya’nın Kanazawa şehrinde bulunan Kenrokuen Bahçesi, Edo döneminden günümüze kalmış bir hazine. “Altı Özellik Bahçesi” anlamına gelen Kenrokuen, göletler, adalar, köprüler ve tarihi ağaçlarla zengin bir bahçe. Ayrıca, Kenrokuen’deki Kotoji Taşağacı, yatay olarak düşük dalları ile ünlü ve kışın üzerine kar yağdığında bir harp aletini andırıyor.

8-Nongnooch Tropical Bahçesi, Tayland

Egzotik Bir Serüven

Tayland’ın Pattaya şehrine yakın Nongnooch Tropical Bahçesi, egzotik bitki türleri, renkli çiçek yatakları ve özellikle geleneksel Tay mimarisiyle öne çıkıyor. Bahçe, aynı zamanda dünya genelinden getirilen nadir palmiye koleksiyonuyla da ünlü. Ayrıca Thai kültür gösterileri, ziyaretçilere Tayland’ın zengin kültürel mirasını keşfetme fırsatı sunuyor.

9-Kew Kraliyet Botanik Bahçeleri, Londra

Neredeyse 300 Yıllık

Londra’daki Kew Kraliyet Bahçeleri, 18. yüzyılın ortalarına dayanıyor. Dünya çapında saygın bir botanik araştırma ve koruma merkezi. UNESCO Dünya Mirası olarak kabul edilen bu bahçeler, 30.000’den fazla bitki türünü içeriyor. Bunlara ek olarak muazzam cam seraları, Palmiye Evi ve Treetop Walkway gibi şahane özelliklere sahip. Ayrıca Kew Bahçeleri, botanik bilimine önemli katkılar yapmış. Pek çok yeni bitki türünün tanımlanmasına öncülük etmiş.

10-Vallarta Botanik Bahçeleri, Meksika

Nadir Türler Bir Arada

Meksika’nın Puerto Vallarta kentindeki Vallarta Botanik Bahçeleri, ülkenin biyoçeşitliliğini ve doğal güzelliklerini sergileyen bir cevher. Bahçe, nadir orkide türleri, palmiye bahçesi ve tropik bitkilerin egzotik bir karışımını içeriyor. Özetle Hacienda de Oro Nehri’nin kenarındaki sessiz patikalarda yürüyüş yapmak için mükemmel bir atmosfer…

Sonuç olarak bu muazzam bahçeler, doğanın benzersiz güzelliklerini keşfetmek isteyenleri büyüleyici bir yolculuğa davet ediyor. Dünyanın en güzel bahçelerinde huzur bulmaya ne dersiniz?

Bunları da beğenebilirsiniz