Loading...

Dünyanın En İlginç Çiçekleri

Yeryüzünde yaklaşık 300 bin bitki türü bulunuyor. Yaşamın devamı için gerekli olan bu çeşitliliğin aynı zamanda ilginç sürprizleri de var. İşte dünyanın en ilginç çiçekleri. 

Dünyanın en ilginç çiçekleri:

  • Öpücük Çiçeği
  • Aslanağzı
  • Şeytan Eli
  • Bebek Orkidesi
  • Papağan Gagası
  • Arı Orkide
  • Yarasa Yüzlü Kufeya
  • Raflezya
  • Ceset Çiçeği  

1- Öpücük Çiçeği

Psychotria elata

Yağmur ormanlarındaki azalma ve bitki koleksiyonerleri arasındaki popülaritesi yüzünden bu özel türün nesli tükenebilir.  

Dünyanın en ilginç çiçekleri listemize öpücük çiçeği ile başlıyoruz. Latin Amerikalı bu güzellik, tozlaşmayı sağlayan böcekleri kendine çekmek için cazibesini sunuyor. Bu arada dudak görünümlü parlak kırmızı bölüm aslında çiçeğin taç yaprakları değil. Buradan beyaz çiçekler açacak ve kırmızı kısım kaybolacak.

2- Aslanağzı

Antirrhinum majus 

Eski çağlarda insanlar aslanağzının, evleri kötü ruhlardan koruduğuna inanırmış. Ağzının iki yana açıldığını görmek için hafifçe sıkıp bırakma hareketini denemeyen var mı? Parlak renkleri ve hoş kokularıyla bahçe peyzajlarında tercih edilen bu çiçeğin, kuruduğunda kuru kafaya benzemesine ne diyorsunuz? Acayip bitkiler listesinde olmasının sebebi tam da bu zaten…

3- Şeytan Eli Ağacı

Chiranthodendron

Dünyanın en ilginç çiçekleri listemizde adını şeklinden alan şeytan eli bitkisi yer alıyor. Kırmızı parlak çiçekleri ve kalp şeklinde yapraklarıyla Meksika’ya özgü bir ağaç. Aynı zamanda kadim Aztek Uygarlığı döneminde dini bir öneme sahip ayrıcalıklı bir bitkiymiş. Meyvesi geleneksel tıpta kalp hastalıklarını iyileştirmek için kullanılan şeytan eli, diğer tropikal bitkilere nazaran dayanıklı. Ancak nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.    

4- En ilginç ve en minnoş

çiçeklerden: Bebek Orkidesi

Anguloa uniflora    

   

Dünyanın en ilginç bitkileri listesinde sevimli, minnoş bebek orkidesi

Büyüme döneminde çiçekleri beyaz kundaklı bebeklere benzeyen bebek orkidesi, davetkâr kokusuyla tozlayıcı böcekleri kendine çekip polenlerini onlara aktarıyor. Özellikle Güney Amerika ormanlarının yüksek bölgelerinde yetişiyor. Görüntüsü ile kalbimizi kazanan ilginç bir çiçek.

5- Doğanın tatlı sürprizlerinden: Papağan Gagası Çiçeği

Impatiens psittacina

Dünyanın en ilginç çiçekleri -Papağan gagası çiçeği

Tayland ve Hindistan’ın doğusundaki ormanlarda, nesli tükenmekte olduğu için nadir bulunan, koruma altına alınmış müthiş güzellik… Papağan Gagası Çiçeği. Çünkü yan taraftan baktığınızda kanatlarını çırpan bir kuşa şaşırtıcı derecede benziyor. Ayrıca yukarıda, bu yazının başlığı altındaki fotoğraf da ilginç papağan gagası çiçeğine ait…    

6- Bu çiçek ilginç olduğu kadar sevimli: Arı Orkide

Ophrys apifera

Arı orkidesi dünyanın en ilginç bitkileri  arasında ve aşırı sevimli
Dünyanın en ilginç çiçeklerinden aşırı sevimli arı orkideler…

Bu çiçeklerin tozlayıcı böcekleri kendine çekmek için girmedikleri kılık yok! Bu neşeli çiçekler mükemmel bir şekilde arıyı taklit ediyor. Bu arada Türkiye’de de bulunan arı orkideye yol kenarları, çayırlar ve açık ormanlarda rastlayabiliriz.    

7- Yarasa Yüzlü Kufeya

Cuphea llavea  

  

Dünyanın en ilginç çiçekleri

İşte bir başka ilginç bitki… Yarasa yüzlü kufeya, Meksika’nın yüksek bölgelerinde yaşayan endemik bir bitki. Yaprakları tıpkı bir yarasa gibi. Yani kıllarla kaplı… Buna ek olarak içinde tozlayıcı canlıları kendine çeken tatlı bir nektarı var.   

8- Hem çok ilginç hem en büyük: Raflezya

Rafflesia arnoldii

Birincisi kendisi dünyanın en büyük çiçeği (şimdilik). Çünkü çapı bir metre, ağırlığı 10 kilogramı bulabilen bu devasa çiçek Asya’nın yağmur ormanlarında yetişiyor. Fillerin geçtiği yollarda büyüyen bu çiçeğe basan filler ayaklarıyla tohumlarını taşıyor. Raflezya, ceset çiçeği ile aynı familyadan… Yani kokusu ile böcekleri kendine çekiyor.

Raflezya bir metreye varan çapı ile dünyanın en büyük çiçeği

8- En sonda ama en ilginç çiçeklerden: Ceset (Leş) Çiçeği

Amorphophallus titanum

Dünyanın en kötü kokusuna sahip olduğu için ceset çiçeği dedikleri bitkinin yüksekliği üç metreye varıyor!

Çiçek tozlaşmaya hazır olduğunda termogenez denilen ısınma süreci başlıyor ve çiçeğin tepesi 38 dereceye kadar ısınıyor. Ayrıca bu aşamada çürük et kokusu gibi bir koku salıyor ve tozlaşmayı sağlayan canlılar bu kokuya geliyor.

Sonuç olarak doğadaki muhteşem üreme döngüsü böylece devam ediyor.

Ceset çiçeği dünyanın en ilginç çiçekleri arasında.

Bunları da beğenebilirsiniz

No Comments

Leave a Reply