Loading...

Bu Çiçekler Hem Dekoratif Hem Leziz

Bazı çiçekler zehirli olabilirken bazıları çeşitli ülke mutfaklarında yemek, sos ve tatlılarda kullanılıyor. Yeni deneyip de hafifliğine bayıldığım lavanta şerbetinden sonra oturdum, yemek masasını tamamlayan ve aynı zamanda besleyici özellikleri olan yenilebilir çiçeklerden bir seçki yaptım.  

Yenilebilir çiçekler öncelikle mutlaka iyice silkeleyip akan suyun altında güzelce yıkanmalı. Ayrıca pestisit veya başka kimyasal ilaç kullanılmamış olmasına dikkat etmek gerek. Bu uyarıların ardından listemize geçebiliriz.

Yenilebilir çiçekler listemizin en ballısı Hanımeli (Lonicera):

Yenilebilir çiçekler listemizin başında hanımeli geliyor.

Arka kısmını çiçeğin içinden çekerek ucundaki bir damla balını tattığımız o güzel çocukluk günleri… Modern tıpta hâlâ kanıtlanmamış olsa da geleneksel Çin Tıbbı asırlardır hanımelini kullanıyor. Vücudu toksinlerden arındırdığına inanılıyor. Çay, şurup ve parfüm yapımı, hanımelinin günümüzde en yaygın yer aldığı alanlar…

Lavanta (Lavandula):

Çiçekleri minicik ama bir dalda çok sayıda çiçek üretiyor. Lavantanın en bilinen faydası muhteşem kokusunun sakinleştirici etkisi…

Hem renk, hem tadının güzelliğinden dolayı çiğ veya pişmiş olarak; yemek, salata, çay, likör ve şuruplarda kullanılıyor. Yalnız dikkat; fazlası yemeği veya içeceği acılaştıracağı için lavantayı ölçülü kullanmakta fayda var.

Hercai Menekşe (Viola Tricolor):

Hercai menekşe yenilebilir çiçekler arasında pasta süslemelerinde en çok kullanılanlardan.

Değişik renklerde ama en çok mordan maviye ve sarının bütün tonlarında üst üste 5 yaprak ve ortada mürekkep lekesine benzer bir koyuluk ile güzelliğini sergiler. Antioksidan özelliği taşıyan hercai menekşe, hafif çiçek aromasıyla en çok kek, pasta ve kurabiyelerde tercih ediliyor. Yoğun bir tat isteyenler için taç yapraklar şekere bulanabilir. Bıçakla doğrayıp doğrudan salatalara da katılabilir.

Güngüzeli (Hemerocallis Fulva):

Bir başka yenilebilir çiçek güngüzeli, salata ve makarnalarda tercih ediliyor
Güngüzeli çiçek ve yapraklarından oluşan canlandırıcı bir salata

Mineral ve antioksidan içeriklere sahip güngüzeli, dünya mutfaklarında, parlak rengi ve özel kokusu ile iştah açıcı bir malzeme olarak tercih ediliyor. Hem çiçeği, hem de yaprakları çiğ veya pişmiş olarak yenilebilir.

Çiçeği hafif biberli, baharatlı bir tada sahip. Bu tat yaprakta biraz daha yoğunlaşıyor. Canlı kırmızı, sarı veya turuncu rengiyle kek ve pasta süslemelerinin yanısıra salata ve makarnalarda da kullanılan popüler bir çiçek…     

Hibiskus (Hibiscus Syriacus):

Dünyada yüzlerce hibiskus türü olsa da yenilebilir olan türü ülkemizde de mevcut. Hibiskus çiçeği 15 santimetre genişliğe ulaşabiliyor ve çeşit çeşit renkte güzelliğe sahip… Çiçeğini koparıp çiğ olarak yiyebiliyoruz ancak yaygın olarak çay ve reçel olarak tüketiliyor. Kan basıncını ve kolesterolü düşürebildiği gözlemlenmiş.    

Hodan Otu Çiçeği (Borago Officinalis):

Yenilebilir çiçekler içinde hodanotu çiçeği, yıldız biçimiyle dikkat çekiyor

Yıldız şeklinde zarif çiçeklere sahip hodan otu genellikle mavi renkli olsa da beyaz ve pembe olanlarına rastlamak mümkün… Bitkisel tıpta boğaz ağrısı, öksürük gibi hafif rahatsızlıklarda öneriliyor. Hem çiçeği, hem yaprakları yenilebilir. Hafif tatlımsı, salatalık ve bal karışımına benzeyen bir tadı var.   

Karahindiba (Taraxacum Officinale):

Bahar aylarında kırda bayırda sıklıkla rastladığımız bu küçük sarı çiçekler tam bir betakaroten kaynağı.

Sadece çiçekleri değil; kök, dal ve yaprakları da ister tek başına, ister başka malzemelerle, çiğ veya pişmiş olarak yenebiliyor. Jöle ve şarap yapımında da kullanılan bir bitki. Çayı da epey popüler… Yalnız papatyagillerden karahindibanın, polen alerjisini tetikleyebileceğini hatırlatayım. Alerjik çiçekler bu yazıda.

Yenilebilir çiçekler listesinin kraliçesi: Gül (Rosaceae)

Gül, yenilebilir çiçekler listesinin en sonunda ama muhteşem kokusuyla tatlı ve pastaların kraliçesi
Pastada ayrı, reçelde ayrı güzel

Dünyada 150’den fazla çeşitli renk ve boyutta gül bulunuyor. Yenilebilir bir çiçek olsa da bütün gül türleri aynı tada sahip değil elbette. Kokusu en yoğun olanın tadı da muhteşem oluyor. Gül en çok, tatlı ve içecekleri tatlandırmada tercih ediliyor.

Faydasına gelince… Güldeki bazı içeriklerin endişeyi azaltıp sakinleştirici etkisi olduğu bulunmuş.

Kurutulmuş gül yaprakları da yenilebilir çiçekler arasında yer alıyor
Kurutulmuş güllerden yapılan nuga eminim bütün endişeleri silip süpürüyordur

Yenilebilir çiçekler bunlarla sınırlı değil elbette. Dolması leziz olan kabak çiçeği, papatya, begonya, bergamot, karanfil, leylak ve niceleri…

Yenilebilir çiçekler seçkisi

  

Bunları da beğenebilirsiniz