Loading...

Bakımı Kolay 7 Büyük Salon Bitkisi

Büyük salon bitkileriDekorasyona doğal bir dokunuş yapmanın en kolay yolu salon bitkilerine yer vermektir. Farklı türleri ile hem gözümüze hem ruhumuza hitap eden büyük salon bitkileri ise yarattığı görsel etkinin yanı sıra ortama temiz hava da sağlar. Ev dekorasyonunun olmazsa olmazı niteliğinde olan salon bitkilerini saksı bitkileri olarak da adlandırıyoruz. Büyüleyici güzelliğe sahip bitkiler doğal yaşam alanını evlerimize taşıma imkanı sunar.

Ev çiçek çeşitleri, bahçelerin ahenkli havasını yaşadığımız mekanlara taşımada idealdir. Çalıştığımız ve yaşadığımız alanlarda zahmetsiz şıklığa eşlik eden büyük salon bitkileri ortamın havasını değiştirir. Tek bir büyük saksının bile ne kadar etki yarattığını fark edebilirsiniz.

Büyük salon bitki çeşitleri gösterilen ilgi ve bakımla çok daha sağlıklı bir şekilde büyür. Yeşilinin tonlarında kaybolmak isteyeceğiniz salon çiçekleri doğayı evimizde hissetmemize yardımcı olur. Gelelim bakımı kolay büyük salon bitkileri listemize.

Büyük salon bitkileri

  • Kauçuk (Ficus Elastica)
  • Guzmanya (Guzmania)
  • Devetabanı (Monstera)
  • Paşa kılıcı (Sansevieria)
  • Barış çiçeği (Spathiphyllum)
  • Aşk Merdiveni, eğreltiotu (Nephrolepis exaltata)
  • Salon Sarmaşığı (Epipremnum aureum)

1.Büyük Salon Bitkileri – Kauçuk Bitkisi

Öncelikle kauçuk bitkisine hem ev hem de işyerinde rahatlıkla yer verilebilir. Büyük koyu yeşil yapraklarıyla göz alıcı güzelliğe sahiptir. Kauçuk bakım koşullarını yerine getirdiğinizde yıllarca yaşam alanınızı güzelleştirmeye devam eder. Doğum günü, yeni işe başlama gibi tüm kutlamalar için de hoş bir hediye seçeneği olur. Bakımı oldukça kolay olan bitkiyi biraz ışık alıyorsa mutfak, antre ve yatak odasına da koyabilirsiniz. Kauçuğu, bitkinin büyüklüğüne uygun, şık bir saksı ile ortamın odak noktası haline getirebilirsiniz. Bu arada çalışma masasında da çok şık durur, çalışma motivasyonunuzu yükseltir.

2.Guzmanya

Büyük salon bitkileri arasında guzmanya, yeşil ve kırmızı yaprakları ile kendine hayran bırakan bir güzelliktir. Toprağının nemli kalmasını sağlayarak sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlayabilirsiniz. Çoğu bitki gibi direkt güneş ışığı gelmesini sevmez, sabah güneşi ile mutlu olur. Yalnız yaklaşık 2 yılda bir saksısını değiştirmelisiniz. Yeşil ve kırmızının muhteşem uyumunu görsel bir şölen olarak yaşam alanlarımıza taşır. Guzmanya her yıl en az bir kere çiçek açar. Büyük yapraklarının yanı sıra gösterişli çiçekleriyle de tüm ilgiyi üzerinde toplamayı başarır. Uzun ömürlü olmasıyla uzun yıllar boyunca dekorasyonumuzun gözdesi olmaya devam eder.

3.Devetabanı

Çocukluğumuzdaki evlerin bir numaralı bitkisinin son yıllarda yeniden popüler olduğunu memnuniyetle görüyoruz. Canlı yeşil rengi ve geniş yapraklarıyla evin havasını değiştirir. Yalnız devetabanı o kendine has delikli görüntüsüne, ancak kalp şeklini andıran yaprakları büyüyüp genişledikten sonra kavuşur. Uzun ömürlü, bakımı kolay büyük salon bitkileri arasında yer alır. Bu güzellikler için kaliteli malzemeden oluşan organik, zengin içerikli toprak tercih etmemiz uygun olacaktır. Devetabanının saksısı büyük olmalı ki kökleri rahatça nefes alsın ve büyüyebilsin. Direkt güneş ışığı yerine yarı gölgede kalmalı. Türüne göre değişiklik gösteren yaprakları doğru bakım sayesinde solmadan uzun süre güzelliğini ve canlılığını korur. Bitkiyi çubuk ya da yosun sopalarıyla sabitleyebilirsiniz. Bölyece kırılıp bükülmeden çok daha sağlıklı büyür.

4.Paşa kılıcı

Paşa kılıcı

Paşa kılıcı bakımının kolaylığı itibariyle en çok tercih edilen büyük salon bitkileri listemizde yer alıyor. Belki duymuşsunuzdur. Yavru iken edindiğiniz paşa kılıcının boyu 1 metreyi geçerse sizi ev sahibi yaptırırmış. NASA’nın bilimsel olarak kanıtladığı özelliği de havayı zehirli maddelerden arındırması. Yani NASA’nın havayı temizleyen bitkiler listesine aldığı bir bitki. Paşa kılıcının kendine has, kılıca benzeyen uzun yeşil yaprakları ortama çok hoş bir hava katar. Uzadıkça yaprakları çubuk ve iple desteklemek iyi olacaktır. Özenli bakıldığında sağlıklı biçimde uzar ve ihtişamlı görüşü daha da muazzam bir hal alır. Kolayca çoğaltabildiğimiz bir bitkidir. Bir güzel yanı da yatak odasında da kullanabileceğimiz bir bitki oluşudur. Sonuç olarak, eğer iyi bakılırsa yıllarca sizinle yaşayacak bir sukulent türüdür.

5.Barış çiçeği – Yelken çiçeği

En önemlisi; yelken çiçeği bulunduğu ortama zarafet katmasıyla ünlüdür! Diğer bir ismi de barış zambağıdır. Yılın her mevsiminde barış çiçeklerim evde ve atölyede güzelliğini sergiler. Ayrıca özel anların da eşlikçisi olarak düşünebileceğiniz bir bitkidir ve baş köşeyi hak eder.

Kolay bakımı ile zahmetsiz bir güzellik sunar. Mevsim geçişlerinden olumsuz etkilenmez. Böylece hem ilkbahar hem de sonbaharda o muhteşem çiçekleriyle yaşadığımız alanlara ayrı bir hava katacaktır.

6.Aşk merdiveni – Eğreltiotu

Eğreltiotuna bayılıyorum. Çünkü dekorasyonun çok daha sofistike ve davetkar görünmesine olanak tanıyor. Aşk merdiveni bakımı da oldukça kolaydır. Bu özelliği sayesinde bitki bakımında yeni olanların dahi bakabileceğini düşünüyorum. Farklı ve çekici görünümüyle aşk merdiveni popüler büyük salon bitkileri arasında yer alıyor. Bitki yetiştirmeyi sevenler için harika bir seçimdir. Son olarak, iç mekanları kişiselleştirmede etkin rolü ve zarif görünümü ile eğreltiotundan asla vazgeçemeyeceksiniz.

7.Salon sarmaşığı

İncecik dalları ve tırmanıcı yapısıyla büyük salon bitkilerinden salon sarmaşığı oldukça uzun ömürlüdür. Her dekorasyon stiline muhteşem bir şekilde uyum sağlayacaktır. Yapraklarının üzerindeki krem rengi, beyaz, sarı gibi renklere sahip kırçıllı, ebruli gibi şahane esenlere sahiptir. Sarıcılı yapıda olmayan salon sarmaşığı, her yaprakla birlikte bir-iki kök verir.

Sürekli uzayan salon sarmaşığı 20 metre uzunluğa ulaşabilir. İyi güneş alan bir salona sahipseniz gür bir şekilde yan dallar da çıkararak hızla uzar. Böylece güneş ışığı, yoğun nem ortamında salon sarmaşığınız devleşir. Sonuç olarak salonunuzda konumlandırdığınız salon sarmaşığı bakımı oldukça kolaydır ve çok fazla suya ihtiyaç duymaz.

Bu arada kış bahçesi için bitki önerilerine göz atmak isterseniz buraya tıklayın

Bunları da beğenebilirsiniz