Loading...

Işık İstemeyen Zahmetsiz 8 Banyo Çiçeği

Işık istemeyen banyo çiçekleri

Bir ortama en ekonomik ve doğal bir şekilde şıklık katmanın en kolay yolu bence oraya birkaç ev bitkisi yerleştirmektir… Bu durum banyolar için pek geçerli sayılmaz. Canlı çiçeklerimizi koymak için banyoyu tercih etmemekte haksız sayılmayız aslında. Yer darlığı sorunu da olabilir ancak en önemli konu, ışık… Neyse ki ışıksız ortamda yetişen bitkiler sayesinde sıradan banyoları güzelleştirmek mümkün.  

İnternette ışık istemeyen banyo çiçekleri diye arama yaptığımda açelya, gardenya gibi çiçekli bitkilerin de banyoda büyüyen çiçekler arasında sayıldığını gördüm. Doğrudur; fakat bu güzeller az da olsa gün ışığı ister. Hiç penceresi olmayan, daha doğrusu ışık almayan banyolarda huzursuz olurlar.

Onları düzenli aralıklarla, evin güneş alan yerine götürmek gerekir. O da yoğun tempoda yaşayanlar için biraz zor olabilir.

Bence çiçeklerle ilgilenmek insana keyif vermeli, zorunluluk keyfin önüne geçmemeli.  

Ben bu listede ışıksız ortamda yetişen bitkiler arasından zahmetsiz olanları seçtim. Banyonuz ister modern, ister klasik bir tarzda olsun, hepsi çok hoş duracaktır. Elbette bu liste çoğaltılabilir, iklime göre değişkenlik gösterebilir.

İşte şık bir banyo dekorasyonu ışıksız ortamda yetişen banyo çiçekleri:  

  1. Çin Herdemyeşili  
  2. Aloe Vera
  3. Zamia Bitkisi
  4. Kurdele Çiçeği
  5. Paşa Kılıcı
  6. Draçena
  7. Kaletya
  8. Barış Çiçeği

1. Çin Herdemyeşili (Aglaonema):

Işıksız ortamda yetişen bitkiler Çin herdemyeşili

Popüler bir ev bitkisi olduğu için hibrit türleri de üretilen Çin Herdemyeşili nemli havayı seviyor. Sıcaklık 15 derecenin altına inmemeli. Bol yaprağıyla, girdiği ortamı anında güzelleştiren bir bitki… Işıksızlığa dayanan banyo bitkileri listemin birinci sırasında…

Çin herdemyeşili su ihtiyacı:

Çoğu bitki gibi kışın daha az suya ihtiyaç duyuyor. Toprağını nemli tutuyoruz.  

2. Aloe Vera (Aloe barbadensis miller):

Işıksız ortamda yetişen bitkiler arasında aloe vera

Farklı başlıktaki birçok yazımda (inbound link) adı geçen, dayanıklı, uzun ömürlü, bereketli aloe vera… Tam da bu özelliklerinden ötürü nemli-kuru ortam derdi olmayan muhteşem bir banyo bitkisi.  

Aloe vera su ihtiyacı:

Banyo zaten nemli olacağı için toprağını kontrol etmeden su vermemek lazım.

3. Zamia Bitkisi (Zamioculcas zamiifolia)

Işıksız ortamda yetişen bitkiler listesinde zamia bitkisi de var

Yaprakların dizilişine baksanıza, ne kadar düzenli bir bitki… Bu ithal çiçeğin son yıllarda popülerliği arttı, hatta “fanları” var diyebilirim. Muhteşem bir düzenle sıralanmış yaprakları, güçlü gövde ve dalları sanki gerçek değilmiş gibi duruyor. Zamia bitkisi susuzluğa, ışıksızlığa toleranslı oluşu nedeniyle bitki yetiştirmek isteyenlere başlangıç bitkisi olarak öneriliyor. Çelik yoluyla çoğaltılabilir. Anavatanı Tanzanya. Daha fazla bilgi burada

Zamia bitkisi su ihtiyacı:

Suyu az miktarda ve seyrek verilmeli. Fazla su onu çürütebilir.  

4. Kurdele Çiçeği (Chlorophytum)

Kurdele çiçeği

Işıksız ortamda yetişen bitkiler deyince akla gelen diğer bir isim, aşağı sarkan zarif yapraklarıyla kurdele çiçeği. Bazılarının yaprakları düz oluyor, bazılarınınki yeşil beyaz çizgili… Kurdele çiçeğini banyoya koyarken dikkat etmek gerek; başka bir şeyle (çiçek, dolap vs) temas etmemeli. Yapraklarına elimizi de sürmüyoruz.

Kurdele çiçeği sulama:

Kurdele çiçeği, pH değeri 6 civarında, klorsuz, florsuz su ile sulanmayı sever. Çeşme suyu kullanmamak lazım.  

5. Paşa Kılıcı (Sansevieria)

Paşa kılıcı

Bir sukulent türü olan paşa kılıcı kuru ortamlara da uyum sağlar, nemli ortama da. O yüzden yetiştirmesi zor değil. Yerini severse kolayca büyüyor. Yine de ara sıra biraz güneş ışığı alsa iyi olur. Son zamanlarda kenarları sarı çizgili olan paşa kılıcı türünün daha popüler olduğunu gözlemliyorum. Çünkü bu tür, yapraktan değil kökten çoğalıyor. Daha doğrusu yaprakla da çoğalıyor ama kenarları düz oluyor 🙂 İlle de kenarları sarı olsun diyenler için söylüyorum, yoksa benim için ikisi de ayrı güzel.

Paşa kılıcı sulama:

Banyo zaten nemli bir ortam, salondayken verdiğiniz sudan daha az su vermek lazım. 

Banyo çiçekleri hakkında bölgenizdeki fidanlıklarda çalışan kişilerden de bilgi alabilir, aklınızdaki soruları yöneltebilirsiniz.  

6. Draçena (Dracaena) 

Draçena nemi sevdiği için banyo ortamında yaşayabilir, kuru ortamda iken yaptığımız yapraklarına nem püskürtme işine de gerek kalmaz.

7. Kaletya-Dua Çiçeği (Calathea)

Kaletyanın çiçek açan tek türü, nadir bulunan calathea crocata doğrudan güneş ışığı istemese de kışın tam aydınlık ortam istediği için banyoda zorlanabilir. Ancak diğer kaletya türleri daha rahat yetişir. Çok az ışık ile idare eder ama birinci şartı nemli topraktır.

8. Barış (Yelken) Çiçeği (Spathyphyllum)

Ne asil bir duruş… Barış çiçeği -bütün salon bitkilerinde olduğu gibi- direkt güneş ışığından hoşlanmadığı gibi soğuğa da dayanmıyor. Gölge ve yarı gölge ortamda daha iyi büyüyor. 

Barış çiçeği su ihtiyacı:

Nemi seviyor ancak çok sulanmaması gerek. Eğer çeşme suyunuz çok klorlu ise klorsuz, kireçsiz, dinlenmiş su tercih edin. Yüksek pH değerini de sevmiyor, içme suyu kullanacaksanız bu noktaya da dikkat etmenizi öneririm. Barış çiçeği aynı zamanda eve bereket getiren bitkilerden. Detaylar şu yazıda…

Bu da taze çiçekli bir bonus olsun:

Bunları da beğenebilirsiniz