Loading...

Bitkilerle dekorasyon – 9 Pratik İpucu

Bitkilerin güzelleştiremeyeceği bir alan düşünemiyorum. Bitkilerle dekorasyon içeriye canlılık katmanın harika bir yolu. Ayrıca hem doğal hem de uygun fiyatlı bir yöntem. Ancak ortamı güzelleştiren unsur sadece bitkinin kendisi değil; neyin içinde ve nasıl konumlandırıldığı da önemli. İşte size fikir verecek pratik ipuçları…

Yaşam ve çalışma alanlarımızda bitkilere yer vermek gibisi yoktur. Biraz doğal yeşillik ortama hayat getirir, moralimizi yükseltir, daha temiz bir hava solumamıza yardım eder. Aşağıdaki önerilerle onları daha dekoratif bir görüntü için nasıl kullanabileceğimizi göreceksiniz.

1. BİTKİLERİ TAVANDAN SARKITMAK

Eğer alanınız küçükse tavana asmanız yeri daraltmayacağı için hem pratik olacak hem de şık görünecektir. Saksıyı da öne çıkaracaktır.

2. RAF ÜNİTESİ KULLANMAK

Raf ünitesi bitkilerle dekorasyon yapmak isteyenler için pratik ve şık bir seçim olacaktır

Bitkileri cam veya ahşap bir ünitenin raflarında sergilemek yerden kazandırır ve odada odak noktası oluşturur. Birçok tasarımcı raflarda bitki kullanmayı tercih eder.

3. TIRMANICI BİTKİLER TERCİH ETMEK

Sarkan ve tırmanan bitkiler ortama renk ve doku katar. Duvar sarmaşığı gibi…

4. PENCERE ÖNÜNE DİZMEK

Dışarıdan gelen gün ışığını göz önüne alarak pencereye küçük saksılarda yerleştireceğiniz bitkiler yerden tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

5. AYNI MALZEMEDEN YAPILMIŞ SAKSILARI BİRARADA KULLANMAK

İşin en önemli püf noktası; birbirinin aynı saksılar veya malzemesi aynı, deseni farklı objelerde değişik tür bitkiler dikmek görsel bütünlük oluşturur. Bitkiyi aldığınız plastik saksıyı kullanmayı tercih etmek size kalmış ancak o plastik saksıyı şık bir objenin içine oturtmak ve az önce bahsettiğimiz gibi bir takım oluşturmak fark yaratacaktır.

Aynı saksıda farklı türler, bitkilerle dekorasyon için güzel bir alternatif

6. KARAR VEREMEZSENİZ HAVA BİTKİSİNE BAŞVURUN

Hava bitkisi, adı üstünde, besinlerini havadan alan hava bitkisi her ortama uyan joker bitkidir. Düzgün bir hava dolaşımının olduğu bir yerde mutlu olacaktır. Bunun için tavandan veya yüksek bir yerden sarkıtmanızı öneririm. Böylece çok da şık durur.

7. HER ZAMAN VE HER KOŞULDA: SUKULENT

Bitkilerle dekorasyon için öneriler

Bir sukulent aşığı olsanız ve ömrünüzü onlara adasanız dahi sık sık yeni bir türüyle karşılaşacaksınız. Her dekorasyon stiline, her tür saksıya uyum sağlar. Böylece nasıl konumlasam diye fazla düşünmenize gerek kalmaz. Genel olarak parlak renkli türleri yeşil olanlara göre daha bol güneş ışığı sever. Büyük bir objenin içine ışık ve su ihtiyaçları aynı olan değişik türleri bir arada yerleştirebilirsiniz.

8. İYİ ARAŞTIRIN

Bitkilerle dekorasyon için alışverişe çıkmadan önce ortamınızı inceleyin. Alacağınız bitkilerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun. Kendinize soracağınız sorular:

Bu alan nasıl ışık alıyor? Düşük, dolaylı, direkt… Çoğu bitki direkt gelen güneş ışığından rahatsız olur.

Sıcaklıklar hangi dereceye inip yükseliyor? Gece nasıl?

Hava akımı var mı? Bitkilerimi olumsuz etkiler mi?

Son olarak, ortamdaki nem nasıl? Alacağım bitki nemli ortam mı seviyor, yoksa kuru mu?

9. YENİ BAŞLIYORSANIZ ZAHMETSİZ BİTKİLERİ SEÇİN

Paşa kılıcı, telgraf çiçeği, kurdele çiçeği, sukulent, aloe vera, dracaena gibi bakımı kolay bitkiler sizi rahat ettirecektir. Eğer isterseniz zaman içinde bitki yetiştirmeye alıştıkça diğer türlere geçiş yapabilirsiniz.

İngilizce kaynak için şu yazıya göz atmak isteyebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz