Loading...

Eve Güzel Enerjiler Getiren Feng Shui Bitkileri

Doğadaki yaşam enerjisini yaşadığımız mekanlara da yansıtmak diye kısaca özetlenebilecek Feng Shui Felsefesi’ni doğru uyguladığımızda evimizde daha iyi hissedeceğimiz inancına ben de katılıyorum. Beni en çok ilgilendiren ise Feng Shui bitkileri…

Yıllardır onlarca farklı türde çiçekler yetiştiren biri olarak onları Feng Shui bitkileri ve diğerleri olarak elbette ayırmıyorum. Bence bütün çiçeklerin stresi azaltan, iyi hissettiren bir enerjisi var.

Chi enerjisinin bütün evreni kapladığına inanılan Feng Shui’ye göre özellikle bazı bitkiler var ki enerjileri dengeliyor. Evin bereketini artırmak; sağlığınızı, işinizi, ilişkilerinizi iyileştirmek; hayatınıza aşk ve mutluluk getirmek ya da hangi alanda gelişme istiyorsanız bu çiçekler onun için çalışıyor.

Feng Shui Bitkileri ve Özellikleri

Evrendeki enerjileri dengelediğine inanılan Feng Shui bitkileri belli özellikleri ile öne çıkıyor.

1- Yaprakların Şekli ve Büyüklüğü

Enerjilerin ahenk içinde yayılması için yapraklar büyük, yaprak uçları da yuvarlak olmalı. Tıpkı para çiçeği gibi. Uzun, sivri uçlu ve küçük yapraklar ise “hiç Feng Shui değil”.

2- Bitkilerin Boyutu

Büyük ev bitkileri, küçük olanlara göre daha fazla enerji veriyor. “Şu büyüklük ideal” demek mümkün değil, çünkü o odadaki yönler, 5 elementin durumu gibi faktörler dikkate alınıyor.

3- Simgelediği Kavram

Feng Shui bitkileri nispeten yuvarlak yapraklı olmalı

Feng Shui elementleri ağaç, ateş, toprak, su ve metal olarak 5 elementten oluşuyor. Çiçekler, ağaç elementine ait… Ağaç, ateş üretiyor. Evdeki bitkilerimiz kırmızı, turuncu, koyu pembe gibi ateş renklerinde çiçek açtığında ateş elementinin enerjisi güçlenmiş oluyor. Yine, bu durumun iyi bir şey mi kötü bir şey mi olduğu bitkilerin yerine, yönüne ve diğer elementlere göre değişiyor.

Bu konum meselesi epey derin bir mesele ve hangi çiçeğin nereye koyulacağı, eve ve evde yaşayanlara göre ayarlanması gerekiyor. Biz şimdi Feng Shui çiçeklerinden bazılarına bir göz atalım.

Şakayık (Paeonia):

Şakayık Feng Shui bitkileri arasında

Gençliğin ve dişi enerjinin simgesi sayılan şakayık, romantik ilişkileri güçlendirmek, bekâr insanların hayatına aşk ve romantizmi çekmek için kullanılıyor. Özellikle pembe ve kırmızı olanları… Ancak yatak odasında bulundurmamak şartıyla; çünkü Feng Shui’ye göre yatak odasında çiçek bulundurmak “iyi chi” oluşturmuyor.

Orkide (Phalaenopsis):

Güzeller güzeli orkide Feng Shui bitkileri içinde ilk sıralarda

Simetrinin ve mükemmelliğin simgesi… Eski zamanlarda doğurganlığın sembolü olarak görülen orkideyi hayatınızın bütün alanlarında mükemmellik seviyesine ulaşabilmeniz amacıyla salonda veya çalışma odasında bulundurabilirsiniz. Temsil ettiği kavramlar bereket, iyilik, başarı, gelişme…            

Krizantem (Chrysanthemum):

Krizantem şans ve uzun ömür için kullanılan Feng Shui bitkilerinden biri

Krizantem, genellikle şans ile uzun ve mutlu bir ömür için kullanılıyor. 

Vazoda Taze Çiçekler:

Her türlü taze çiçekler ve çiçekli dallar (kiraz, elma, şeftali ağacının dalları gibi), Feng Shui’ye göre iyi enerjiyi ve engelleri aşma gücünü destekliyor. Aynı zamanda yeni başlangıçlar için de şans veriyor. Muhteşem!

Nergis (Narcissus pseudonarcissu):

Nergis uğurlu ev bitkileri

Başarılı bir kariyer ve zenginlik enerjisini artıran bir güzellik… Bol para için sarı, kariyer için ise beyaz nergisi öneriyor Feng Shui.

Lotus:

Orkide gibi lotus çiçeği de mükemmelliğin simgesi. Buda genellikle bir lotus çiçeğinin üstünde meditasyon yapar vaziyette resmedilir.  Çamurlu suyu aşıp çiçek açan Lotus çiçeği, yükselişi temsil eder. Bu yüzden ruhsal aydınlanma, şans ve sınırsız başarı getireceğine inanılır.   

İyi şans getirdiğine inanılan diğer yaygın Feng Shui bitkileri:

Bonsai (Ficus microcarpa)

Çin Herdemyeşili (Aglaonema)

Para Çiçeği (Crassula ovata)

Para Ağacı (Pachira aquatica)

Para ağacı, bereketi destekleyen Feng Shui bitkilerinden biri

Şans Bambusu (Dracaena braunii)

Feng Shui bitkileri listesinde şans bambusu ilk sıralarda

Barış Çiçeği (Spathiphyllum)

Barış çiçeği

Paşa Kılıcı (Sansevieria)

Kurdele Çiçeği (Chlorophytum comosum)

Kurdele çiçeği Feng Shui bitkileri arasında

KAKTÜSLER BU FELSEFEYE UYGUN DEĞİL

Bu öğretiye göre evimdeki bazı bitkiler Feng Shui’ye uygun, bazıları değil. Çok sevdiğim kaktüslerin çoğu türü yuvarlak yapraklar şöyle dursun, dikenlerle dolu. Sivri dikenler Feng Shui’de negatif enerji anlamına geliyor. Dikenler bir yerimize batabileceği için içten içe huzursuz hissetmemize neden oluyormuş.

Kaktüs, dikenlerle dolu bir bitki olduğu için Feng Shui bitkileri listesinde yer almıyor
Kaktüs iyi “chi” üretmiyormuş

Feng Shui bitkileri hakkında detaylı bilgi için güzel bir kaynak için buraya göz atabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsiniz