Loading...

Sukulent neden bu kadar popüler oldu?

Ben çok daha önce yetiştirmeye başladıysam da, sukulent yaklaşık son 10 yılda dünyada ve Türkiye’de çok popüler oldu. Bunu Google aramalarından ve sosyal medyadan da kolayca anlıyoruz. Salgından dolayı evde kaldığımız bu dönemde ise zirve yaptığını düşünüyorum. Yapılan araştırmalar 1981-1996 arasında doğan milenyum kuşağının da sukulenti tercih ettiğini söylüyor. Peki, sukulenti neden bu kadar çok sevdik? İşte sukulent özellikleri…

Çiçek yetiştirmeyi sevenlerin evinde en az bir sukulent saksısı vardır. Sukulent bakımı kolay olduğu için ilgilenemeyeceğinden endişe edenlerin de tercih ettiği bir bitki. Sadece bu sebepten değil, sukulent türlerinin bu kadar popüler olmasının başka birçok haklı sebepleri var. 7 maddede en yaygın sukulent özellikleri şöyle:

Sukulent özellikleri arasında tür zenginliğini ilk sıraya koydum

1-Sukulent inanılmaz çeşitliliği ile kendine âşık eder:

Çok sayıda türü ile farklı renklere, şekillere, dokulara ve karaktere sahiptir. Sırf bu yüzden her biri bambaşka güzelliktedir. Mutlaka seveceğiniz bir türünü bulursunuz.

2-Hızlı sonuç verir:

Nazlanmadan hızlıca büyür, beklemeyi sevmeyenlere iyi gelir!

3-Eğlencelidir:

Başka objelerle, diğer türlerle birlikte düzenleyebilirsiniz. (Su-ışık ihtiyacı aynı olanlarla elbette) Yaratıcılığınızı teşvik eder. Hatta bazı türlerinin görüntüsü oyuncak gibidir. 

Düzenlerken keyif vermesi en popüler sukulent özellikleri arasında

4-Tasarrufludur:

Kaynaklarımızı korumamıza yardım eder. Suyu idareli kullandığı gibi su vermeyi unutsanız da dayanır bu güzellikler. İsminin anlamından da belli olduğu üzere (“özü ve suyu olan”) su ve besini depolar, gerektiğinde kullanır.

5-Pratiktir:

İstediğiniz saksıya uyar. “Yerim dar” diyenler için idealdir.

4-Çoğaltması kolaydır:

Sukulent özellikleri 4-Çoğaltması kolay

Birçok tür için yaprağını nazikçe gövdeden ayırmanız (gövdede yaprak parçası bırakmadan) yeterli.  Arkadaşınız için harika bir hediye!

5-Dekoratiftir:

Birkaç saksı sukulent dekorasyonunuzu doğal yoldan güzelleştirir.

6-Dirençlidir:

İhmal ettim diye endişelenmeyin. Sukulentler hayata çok iyi tutunur.

7-Bazı türleri şifalıdır:

Örneğin cilde çok iyi gelen aloe vera 🙂

Belki evinizde sukulent yetiştiriyorsunuz da haberiniz yok? Aslında bir sukulent türü olan sevdiğimiz bitkilerden de birkaç tanesini buraya bırakayım:

Paşa Kılıcı:

Kalanşo:

Para Çiçeği :

Aloe Vera:

Sukulentin geçmişi 18. yüzyıla dayanıyor. Daha çok kraliyet aileleri ve soylu sınıf sukulent yetiştirirmiş. Asalet onların genlerinde var demek 🙂

Sukulent genel bakımı: Toprağına parmağınızı batırıp iyice kuru olduğunu hissetmeden su vermeyin, fazla su kökleri çürütebilir. Çoğu tür, güneşi çok sever ama direkt gelmemesi kaydıyla. Bitki besinine de genellikle ihtiyaç duymazlar. Toprak olarak -genellikle- kaktüs toprağı kullanılır. Benim yaptığım gibi perlit, coco peat ve vermikülit karışımı şahane olur. 

Yetiştirdiğim sukulentlere göz atmak için instagram hesabıma beklerim: instagram/birtohumlabaslarhayat

Yeni başlayanlar için sukulent yetiştirmenin ipuçları bu yazıda

Bunları da beğenebilirsiniz