Loading...

Yeni Başlayanlar için 7 Soruda Sukulent Yetiştirme

Yüzlerce çeşidi, nefis pastel renkleri, her ortama uyum sağlama becerisiyle kendine hayran bırakan ve bir sonraki tasarımım için beni teşvik eden güzellerim… Sukulent, daha önce evinde hiç çiçek yetiştirmeyenler için bile kolay ve zahmetsiz bir bitki. Şimdi vereceğim sukulent yetiştirme ipuçlarına dikkat ederek siz de sukulentlerinizi keyifle büyüteceksiniz.

1- Hangi sukulent türünü edinmeliyim? 

Sukulentlerin en keyifli yanı farklı biçim ve renkte olmaları… Siz başlangıç olarak yetişmesi en kolay türlerden birini tercih edip biraz güven kazandıktan sonra hoşunuza giden başka çeşitleri de yaşamınıza dahil edebilirsiniz. Zaten bir başladınız mı, arkası gelecektir.

Sukulent yetiştirme detaylarına geçmeden önce yeni başlarken seçebileceğiniz, detaylı bakım gerektirmeyen sukulent türlerinden önerilerimi vereyim:

 -AEONIUM

Sukulent yetiştirme ve bakım bilgileri
Aenium arbeum

-ALOE VERA   

– AGAVE

-CRASSULA

Crassula ovata – Para çiçeği

-DUDLEYA

-ECHEVERIA

-SEDUM

Sukulent yetiştirmenin püf noktaları konusunda kolay ve yaygıon bür tür olarak sempervivum
Sedum album

-SEMPERVIVUM

Sukulent yetiştirme ve püf noktaları
Sempervivum tectorum

Tohumdan sukulent yetiştirebileceğiniz gibi, yapraktan çoğaltma yoluyla da bu güzellikleri yetiştirmek mümkün, hatta böylesi daha kolay ve zevkli.

En popüler türlerini gördükten ve seçiminizi yaptıktan sonra şimdi sıra sukulent yetiştirme saksısı için gerekenlerde.

2- Sukulent yetiştirme için saksı nasıl olmalı? 

Sukulent yetiştirme için saksıya bile gerek yok. Instagram hesabımda neleri saksı olarak kullandığıma göz atmanızı öneririm.

Sukulent yetiştirme aslında hemen her çeşit saksıda veya kapta olabilir. Bitkiden aşırı büyük olmasın, hemen hemen aynı büyüklükte veya çok az büyük bir kap seçin. Sukulentler kendilerinden çok büyük ve derin bir saksıda mutsuz olurlar. Fazla suyun akması için saksının altının delik olduğuna emin olun veya benim seramiklerde yaptığım gibi çakıl taşları ile drenaj yapın.

Sukulentle ilgili yaygın bir yanlış düşünce hepsinin çöl bitkisi olduğu ve suya pek ihtiyaç duymadığıdır.  Her bir türün suyu depolama yeri ve derecesi farklı olabilir, kimi sukulent kökünde, kimisi de etli yapraklarında veya başka bir bölümünde (gerektiğinde kullanmak üzere) suyu ve besinleri tutabilir.  O yüzden siz farklı türleri aynı saksıya koymayın; su ve ışık ihtiyaçları farklı olabileceği için. Tek cins ile başlamak bence en iyisi.

3- Sukulent yetiştireceğimiz saksıyı nereye koysak?

Türüne göre değişmekle birlikte birçok sukulent cinsi bol güneş ışığını sevdiği için onu iyi ışık alan bir pencere kenarına koymak gerek. Buna karşın yaz sıcaklarında direkt öğlen güneşinden rahatsız olabilirler. Gün ışığından eşit faydalanması için saksıyı gün içinde çevirebilirsiniz. 

4- Sukulent toprağı nasıl olur?

Sukulent yetiştirme püf noktaları arasında toprak seçimi

Öncelikle süzek yani geçirgen toprak olmalı. Her sukulent türü için ideal olmasa da başlangıç olarak piyasada kaktüs/sukulent toprağı olarak satılan topraklardan kullanabilirsiniz. Eğer “Kendim hazırlayayım” derseniz, 4 ölçü çiçek toprağı, 1 ölçü ponza taşı ve 1 ölçü elenmiş kuvars kumu veya yıkanıp temizlenmiş kalın(dişli) kumu karıştırabilirsiniz. Bu tarif de türün yetiştiği toprak özelliklerine göre değişkenlik gösterecektir. Ancak, toprağı saksının ağzına kadar doldurmamak gerek.

Bitki besinine gelince, sukulentler için şart olmasa da büyüme döneminde ortalama olarak ayda bir kez uygun bir bitki besini vermek yeterli olacaktır.

5- Sukulent nasıl ekilmeli?

Sukulentin kökünde topaklaşmış toprak parçaları var mı? Eğer öyleyse onları parmaklarınızla ayırıp, daha sonra kuru ve yumuşak bir fırça ile nazikçe temizleyin. Böylece suyu daha iyi emmesine yardımcı olacaksınız. Sukulentler kök olarak güçlü bitkiler olsa da yaprak ve çiçekleri hassas olduğu için yeni saksıya geçerken nazik olmanızı beklerler. 🙂 Yeni saksının, alışık olduğu eski saksı boyutunda olduğuna da dikkat etmek gerek. Eğer saksınız da sukulentiniz gibi minik ise, toprağını tatlı kaşığı ile doldurabilirsiniz. Tekrar edeyim, kökünü derine değil, yüzeye yakın yerleştirmeli ki ışık alabilsin.  

6- Sukulent nasıl sulanmalı?

Bu konuda gördüğüm en sık yapılan hata, rastgele ve gereğinden fazla su vermek. Fazla su, sukulentinizi çürütebilir. Sukulentlerle ilgili genel kural, su vermek için toprağın tamamen kurumasını beklemektir. Ayrıca su sadece toprağa gitmeli, yaprak ve çiçeklere gelmemeli. Verdiğiniz su saksının altındaki delikten akmaya başladığında bütün toprak su almış demektir, su verme işlemini bitirmek gerekir. Ta ki toprak iyice kuruyana dek… Peki, sukulente ne kadar su vermeli? Bunun kesin ve tek bir cevabı yok. Su miktarı sukulent türüne, boyutuna, saksının büyüklüğüne, toprağın cinsine, mevsime, iklime, evin için sıcaklığa, neme ve bitkinin ne kadar güneş gördüğü gibi faktörlere göre değişkenlik gösterir. Sukulenti aldığınız yere sorup biraz da deneme yanılma yoluyla sukulentinizin su ihtiyacını anlayabilirsiniz. Aslında en iyisi parmak testidir. Parmağınızı toprağa 3 santimetre kadar sokup nemli olduğunu hissediyorsanız su istemez. Yalnız toprağın yüzeyinin kuru olması sizi yanıltmasın, önemli olan toprağın içi! Bu nedenle parmağımızı toprağa batırıyoruz.

Su ihtiyacını ölçmenin bir başka yolu da saksıyı yerinden kaldırmak. Eğer gereğinden fazla hafifse suyu bitmiş demektir. Hangisi kolayınıza gelirse onu uygulayın. Ayrıca birçok sukulent türü, ilkbahar ve yaz aylarında büyüdüğü, kışın uykuya daldığı için kış mevsiminde doğal olarak daha az suya ihtiyaç duyar.

7- Sukulent yetiştirmek için yer değişikliği gerekli mi?

Bahar geldi, kışı dinlenerek geçiren sukulentler tekrar büyüme evresine geçecek. Bunun için çiçeğinizi daha fazla güneş alsın diye balkona koymak istiyorsunuz.  Çok iyi fikir! Yalnız loş iç ortamdan güneşli balkona alırken bunu ani bir şekilde değil, ışığa kademe kademe alıştırarak yapın ki fazla ışıktan şoka girip stres yaşamasın.

Sukulent yetiştirmenin püf noktaları

Sonuç olarak sukulent yetiştirmenin püf noktaları böyle… Zor değil, değil mi? Bütün bu maddelerin dışında bence en önemlisi, keyif almak. Dolayısıyla bu öğrenme sürecini keyifle geçirirseniz o da sağlıklı bir şekilde büyüyerek karşılığını verecektir. Bir de bakmışsınız yeni türlerle aileyi büyütmeye başlamışsınız bile!

Evleri şenlendiren bu sukulent türlerine bayılacaksınız!

Sukulent yetiştirenlerin deneyimlerini paylaştığı Agaclar.net linkini de buraya bırakayım.

Bunları da beğenebilirsiniz