Loading...

Evde Çocuklara Bitki Yetiştirmeyi Nasıl Öğretebiliriz?

Okullarımızın büyük bir kısmında çocuklar bitki yetiştirme konusunda deneyim kazanacakları bir ortama sahip değil. Ekip biçebilecekleri bir bahçeleri genellikle yok veya böyle bir ders verilmiyor. Oysa yapılan araştırmalar okulda aktif olarak yapılan bahçecilik derslerinin takım ruhu, sorumluluk, iş ahlakı gibi kavramları öğretmesinin yanı sıra çocukların genel davranışlarına da olumlu etkide bulunduğunu gösteriyor. Madem karantinadayız, evde çocuklara bitki yetiştirmeyi öğretmek için, tamamen eğitim amaçlı, minyatür bir bahçe hazırlatmaya ne dersiniz?

Evdeki imkânlar doğrultusunda uzun bir saksı veya büyücek bir tepsi ile çocuklar bitki yetiştirme işini üstlenerek kendi minik bahçesini hazırlayabilir. Güneş ışığı alan bir pencere kenarına koyulacak ufak bir saksı bile iş görür. Böylece çocuk hem öğrenecek, hem merakını sağlıklı bir kaynağa yöneltmiş olacak, cep telefonu ile de daha az ilgilenmiş olacak.

Kitap-bilgisayar-tahta yerine aktif ve somut bir öğrenme alanı oluşmuş olacak ki ezbere dayalı bir sistemin içinde, çöldeki bir vaha gibi gelecektir çocuklara. Özellikle de evlere kapandığımız böyle bir dönemde…

Püf Noktası: “Daha iyi olsun” veya “Aman çocuk üzülmesin” düşüncesiyle, bu minik bahçeye ebeveynler olarak içimizdeki müdahale etme isteğini bastırmamız gerek. Burası, onun öğrenme alanı. Tamamen ona ait.    

Çocuğun Evde Bitki Yetiştirmesi Ne Açıdan Faydalı?

  • Bir bitkinin yeşerdiğini, büyüdüğünü görmek eğlenceli
  • Doğanın döngüsünü öğretmesi
  • Sorumluluk duygusu
  • Çevreye duyarlılık bilinci
  • Sağlıklı beslenme bilinci (kendi yetiştirdiği şeyi sevmeyi öğrenecektir)
  • Bilim ve fen konularına aşinalık    
  • Kendi ile gurur duyması

Nasıl Başlamalı?

Seçeceğimiz tohum veya fidanın, bu minik öğrenme bahçesinin başarısındaki rolü büyük. Başlangıç olarak kolay ve hızlı büyüyen çiçek ve sebze tohumları ile taze otlar (baharatlar) seçebiliriz. Saksının güneşi de gören bir yerde durması lazım.

Saksıda yetiştirmek için bitki önerileri:   

Marul (Uygun koşullarda tohumun 7-9 günde çimlenmesi beklenir),

Taze soğan (Büyümesi en kolay bitkilerden),

Biberiye,

Cherry domates,

Bebek havuç,

Şeker bezelye

Biber,

Fesleğen,

Maydanoz,

Nane,

Sukulent türleri,

Kaktüs,

Afrika menekşesi,

Sardunya,

Papatya… 

Teraryum, çocuklar bitki yetiştirme konusunda deneyim kazansın diye eğlenceli bir seçenek
Çocuklar yetiştirdiği sukulenti, oyuncaklarını da kullanarak neşeli teraryumlara dönüştürebilir.

Gerekli Malzemeler:

Tohum, saksı, süzek toprak, küçük bir kürek veya o işi görecek bir alet, saksının altı delik değilse drenaj malzemesi. Çiçekler için biraz derince saksılar seçerken, marul, maydanoz gibi sebzeleri sığ saksılara ekmek gerek. 

Çocuklara bitki yetiştirmeyi gösterirken soğan da kolay bir bitki olarak kullanılabilir

Delik olmayan veya delinmesi mümkün olmayan saksılarda fazla suyun topraktan atılabilmesi için biliyorsunuz genellikle çakıl taşı kullanılıyor ama onun yerine iri boncuklar, kuru fasulye taneleri (haşlanmamış) evde taş yerine geçebilecek artık ne varsa… Ben denemedim ama bebek bezi de kullanılıyormuş, suyu tuttuğu için.

Çocuklar bitki yetiştirme işini öğrenirken delik olmayan saksılar için drenaj mutlaka yapılmalı
Delinemeyen saksılar için drenaj şart.

Taze yeşilliklerden suda bitki yetiştirmek de yediği sebzelerin nasıl saçaklanarak büyüdüğüne tanık olması bakımından güzel ve pratik bir seçenek. 

Taze zencefil ve çocuklara bitki yetiştirmeyi gösterirken kullanılabilecek şifalı bir bitki
Zencefil

Tohum veya fideyi mevsime ve bulunduğunuz yerin iklimine göre seçmeniz daha iyi olur çünkü ektikten sonra hiçbir gelişme göremeyen çocuk bu işten soğuyabilir. Bizim istediğimiz o başarma duygusunu tatması.

İşlem tamamlandığında ekim tarihini bir kağıda yazıp saksıya yapıştırmayı unutmasın, kendi el yazısıyla.

İster büyük bir alan, ister küçük bir köşe olsun, çocukların bitki yetiştirme sürecini sahiplenebilmesi için başlangıçtan itibaren her aşamada yer alması lazım, planlama da dahil olmak üzere.

Sonuç olarak çocuklar bitki yetiştirme yoluyla burada yazılı olan ve olmayan birçok konuda bilinçlenecek, doğa sevgisini öğrenecek, deneyim kazanacak ve tabii ki eğlenecek.

Çocuklara bitki yetiştirmeyi nasıl öğretebiliriz?

Bunları da beğenebilirsiniz