Loading...

2021 Bitki Trendleri ve Çiçek Tasarımları

Pandeminin de etkisiyle öyle görünüyor ki bu yıl çiçeklerimizle her zamankinden daha fazla haşır neşir olduk. Balkonu olanlar yeşilin en güzel tonlarıyla güzelleştirdi, evin ışık alan köşeleri daha bir yeşillendi. Bulduğumuz köşede nane, maydanoz yetiştirdik. Birçoğumuz yeşili hayatına daha fazla aldı, doğal kaynakların hayati öneminin farkına vardı. Sıfır atık veya az atıklı yaşam, ileri dönüşüm gibi sürdürülebilirlik odaklı konular çiçek tasarımlarına da ilham verdi. Peki önümüzdeki dönemde neler göreceğiz? 2021’in bitki trendleri ve popüler çiçeklerine birlikte bakalım.

Dünyada 2020 yılında gerçekleşen mobilya ve malzeme satışlarındaki artış, arama motorlarındaki aramalar ve sosyal medyadaki eğilimler dikkate alınarak 2021’in bitki trendleri hazırlanmış durumda. Ben de farklı kaynakları araştırarak bu listelerde öne çıkan konuları derledim.  

1-Bitki trendleri listesinde bir numara: Sürdürülebilir Tasarımlar

ABD ve Avrupa’daki birçok çiçek tasarımcısı kuru çiçekleri daha fazla kullanıyor, yaptığı tasarımları başka amaçlar için de değerlendiriyor, çiçek süngeri yerine doğal alternatifler arıyor, plastiksiz paketleme ve saklama alanları tercih ediyor.     

2-Biyofilik Tasarımlar

Biyofilik tasarım, doğa ile bağlantımızı yeniden kurmak için yaşadığımız ortamları doğaya uygun hale getirmek, mümkün olduğunca doğaya yakın olacak şekilde yeniden tasarlamak. Doğal malzemeler, doğal ışık, bitkiler… Biyofili; doğuştan gelen yaşam ve doğa sevgisi. Biyolog Edward O. Wilson’a göre, doğaya duyduğumuz sevgi aslında doğuştan içimizde var.

Biyolojik olarak doğal ortamımız “doğa”. Bu da neden bitkilerimizle ilgilendiğimizde kendimizi rahatlamış hissettiğimizi açıklıyor. Belki özümüzle bağlantı kuruyoruz. Fastcompany.com’da rastladığım bir araştırmanın sonucu, doğanın çocuklara olumlu etkisini bilimsel olarak da ispatlıyor. Danimarka’da Aarhus Üniversitesi’nin 10 yaşın altındaki çocuklar arasında yaptığı 2019 tarihli araştırmaya göre, yeşilliklerle dolu bir ortamda büyüyen ya da sık sık böyle bir ortamda bulunan çocukların, yetişkin olduğunda zihinsel sağlık sorunu yaşama riski, diğer çocuklara göre yüzde 55 daha az oluyormuş. Özetle daha mutlu bireyler oluyorlar. Tersinden bakarsak da çocukluğunda doğaya hiç temas etmemiş kişilerin sağlıksız bir düşünce yapısına sahip olma ihtimali yükseliyor.

Çocukların bitki bakımında sorumluluk alması konusunun bitki trendleri listesinde yer alması işin önemini azaltmamalı.

Biyofilik tasarım tabii ki salona birkaç bitki eklemenin ötesinde bir yaklaşım. 2020’de çok amaçlı kullandığımız evlerimizi daha sağlıklı hale getirmek amacıyla öne çıkan biyofilik tasarım anlayışının 2021’de de devam edeceği aşikâr.  

3-Permakültür Bahçeler

Dünyada hızla yayılan permakültür sisteme dayalı (az enerji ile, doğaya karşı değil doğa ile birlikte çalışarak) bahçeler 2021’de daha da yaygınlaşacak. Yılın her mevsiminde ürün alınabilen sebzeler (bezelye, fasulye, domates, biber) tercih ediliyor ve birbirlerine destek olması için kardeş bitkiler bir arada ekiliyor. (Agaclar.net kardeş bitkiler formu link)

4-Minik Vahalar

Internette ve sosyal medyada “tiny garden” diye arama yapın, ilham alabileceğiniz çok sayıda örnek çıkıyor. Bu minik bahçe trendi, boyut olarak küçücük bir bahçeyi de kastediyor, dışarda olup bahçe diyemeyeceğimiz bir alanı da.

Örneğin müstakil evlerin önünde/arkasında ufacık bir alan da olsa bir vahaya dönüşebiliyor. Dikey saksılarla kaplı bir duvar da öyle. Böyle alanlarda uzunlamasına büyüyen çok yıllık bitkiler tercih ediliyor: Areka palmiyesi, guzmania, eğreltiotu, biberiye, kekik gibi.

5-Balkonda Bitki Yetiştirme

Apartman yaşamında doğayı kucaklayabilmenin en kolay yolu, balkonlar. Balkonda bitki yetiştirmek, 2021’de daha da popülerleşecek bitki trendleri arasında.

6-İçten Dışa Dekorasyon

İçten dışa dıştan içe trendine göre bahçe evin doğal bir uzantısı olmalı. İngiltere’deki Love The Garden firmasının tanımlamasına göre içerde kullandığımız mobilyayı bahçede de kullanabilmeliyiz. İç mekan ve bahçe dekorasyonu uyum içinde olmalı. İçerden bahçeye, bahçeden de eve doğal bir enerji akışı olmalı. Bitki seçiminde de aynı şekilde hem iç mekâna, hem bahçeye uygun bitkiler seçilmesi öneriliyor. Palmiye türleri, barış çiçeği ve sukulent çeşitleri gibi.

7-Bembeyaz Bahçe

Beyaz yüksük otu, 2021 bahçe ve bitki trendleri arasında.

Düzenli, temiz ve taze bir görünüm için sadece beyaz çiçekler ve yeşil bitkiler; beyaz rengin öne çıkması için koyu bir zemin tercih ediliyor. Beyaz yüksükotu, bu bahçelerin vazgeçilmezlerinden. Çakıl taşı, hasır gibi nötr renkler çok hoş duruyor beyaz bahçe konseptinde.   

8-Çiçek Yatakları

Avrupa’da 2020 boyunca çiçek yatakları satışlarında artış yaşanmış/yaşanmakta olması, daha fazla insanın evde bitki yetiştirmeye merak saldığını gösteriyor. Çiçek yataklarını sadece bahçede değil, balkonda, hatta evin içinde de kullanmak mümkün. Yeter ki ışık alan bir yerde olsun. Satın alırken bitkiye zarar verebilecek toksik boya içermemesine dikkat etmek gerek.

9-Yabani Bahçeler

Son dönemin bitki trendleri arasında çok bakımlı görünmeyen, biraz da akışına bırakılmış bahçeler var. Simetrik, üstüne titizlenerek budanmış, mükemmel görünümlü bahçeler yerini daha doğal bahçelere bırakıyor. Bazı yerleri kendi haline bırakılıyor ki yabani otların büyüsün, kirpiler, arılar, kelebekler de yararlansın.

10-Gri Bahçeler

Tasarım: Weller Landscapes. Fotoğraf: Shannon McGrath

Son zamanlarda dekorasyonda daha sık gördüğümüz gri tonlarının, bahçelere de hâkim olması trendi hiç şaşırtıcı değil. Bahçe duvarı, mobilyalar, ne varsa gri. Acaba tekdüze olur mu? İç mekanda yumuşak griler, natürel ahşap tonları ile nasıl harika duruyorsa, bahçede de doğal yeşilleri daha bir ortaya çıkarır bence. Bu bahçe dekorasyonunda illa renk istiyorsanız mor çiçekler öneriliyor. Modern, minimalist bir tarz sevenler için…

11-Değişim İçinde Denge

Son dönemde her şey ne kadar hızlı değişiyor. Trendler listesinde olsa da bence çok daha fazla anlamı olan bir durum, bir anlayış: Bu hızlı değişim içinde denge kurmak, dengelenmek. Endüstriyel ürün kullanıyorsak onu doğal ürünlerle dengelemek. Çiçek ve bitki tasarımlarında farklı malzemeler ama mutlaka natürel tonlar kullanarak sanki hep bir aradalarmış gibi hissetmek. Farklı ama uyum içinde… Bunu fotoğrafçılık alanında ne kadar çok görüyoruz, öyle değil mi?  

Dengelemek konusunda örnekleri çoğaltabiliriz: Sosyal medyada geçirdiğimiz zamanı örneğin bitkilerimizle uğraşarak dengelemek, almayı vermek ile dengelemek, atıklarımızı azaltmak, kompost ile doğaya katkıda bulunmak, gerekli değilse yeni bir şey almamak, sahip olduklarımıza teşekkür etmek, elimizdekileri yeniden değerlendirmek ya da kullanacağından emin olduğumuz kişilere ulaştırmak…

12Çılgın Kombinasyonlar  

Bu trend özgürlük ve tutkuyu temsil ediyor. Sanal ve gerçeğin, online ve offline kavramların iç içe geçtiği, yeni teknoloji ile daha hızlı, daha kolay ulaştığımız bir dijital dünyaya girdiğimiz bir ortamda bana özgür hissetmem için biraz alan ver… Tahmin ettiğiniz gibi daha çok Z kuşağı arasında (1990’lı yıllarda doğanlar) görülüyor. Kendilerini özgürce ifade etmek istiyorlar ve dekorasyonda natürel tonlarla kontrast renkleri şu şekilde kullanıyorlar ve ortaya eğlenceli tasarımlar çıkıyor.

Boyalı çiçekler, renkli pampas otu ile yapılmış buketler bu trendin favorilerinden.

2021’in En Popüler Bitkileri

Evde bitki yetiştirmenin ne kadar iyi geldiğini başka bir yılda olsak daha iyi anlayamazdık herhalde. Çabasız ve neredeyse bedavaya evin atmosferini güzelleştiren, havasını temizleyen, psikolojimizi düzelten, karantinada dört elle sarıldığımız, güzellikler…

Araştırmalarıma göre 2021’in popüler bitkileri de şöyle listeleniyor:

1-Pampas Otu (Cortaderia selloana):

Pampas otu, sürdürülebilir bitki trendleri listesinde ilk sırada.

2-Devetabanı (Monstera Adansonii)

3-Salon Sarmaşığı (Epipremnum aureum)

4-Sukulent Türleri:

Sukulent türleri son yıllarda olduğu gibi 2021'de de sıklıkla göreceğimiz bitki trendleri içinde yer alıyor.
Chi Collection serimden

5-Dracena

6-Hava Bitkisi (tillandsia)

7-Zakkum Yapraklı Kauçuk (Ficus alii):

8-Blue Star Fern (Phlebodium aureum):

Blue star

9-Fishbone Kaktüsü (Epiphyllum anguliger):

10-Kalatya (Velvet calathea)

11-Para Çiçeği (Pilea Peperomioides)

Para çiçeği de 2021'in favori bitki trendleri listesinde.

12-Paşa Kılıcı (Sansevieria)

13-Happy Bean Bitkisi (Peperomia ferreyrae)

14- Afrika Süt Kaktüsü (Euphorbia trigona):     

Bitki Tasarımlarında Öne Çıkan 3 Renk:

Bence bölgeden bölgeye değişse de, yabancı kaynaklarda bitki tasarımında üç popüler renk gözüme çarpıyor. Beyaz, pudra ve bitkinin yeşili. Eğer kurutulmuş çiçek kullanılıyorsa, çok soluk durmaması için daha iddialı renkler tercih edilerek ile denge sağlanıyor.    

Bitki Tasarımlarında Kullanılan Aksesuarlar:

Saksı ve bitki yataklarında Avrupa ve ABD’de bu yılın favorileri Afrika ve Hint esintileri, deri, ahşap gibi doğal içeriklerden yapılan tasarımlar.

Mikro Düğünlere Mikro Tasarımlar:

Bu yıl nişan, düğün gibi etkinlikler iptal olup aile içinde minik ev kutlamalarına geçilmesi nedeniyle çiçek tasarımlarının da boyutları küçülmüş durumda. Tasarımlarda orkide ve beyaz kır çiçekleri öne çıkıyor. 2021 düğün çiçekleri ile ilgili detaylı bilgi ve fotoğraflara göz atmak isterseniz buraya İngilizce bir link bırakıyorum.

Ev Dekorasyonunda “Bana iyi gelen şeyler” Dönemi:

2021 bitki yetiştirme trendleri içinde ev dekorasyonunda psikolojimize iyi gelen yuvarlak hatlar, natüralist temalar, lila ile canlılık katılmış pasteller, pembenin tatlı, yumuşak tonları, pudralar, pembe çiçek açan yemyeşil bitkiler göreceğiz. Nasıl hissediyorsak ya da hissetmek istiyorsak ona göre düzenleme yapacağız.

Bütün bunlara ilave olarak çocukların bitki yetiştirme işine dahil edilmesi (bakım sorumluluğunu vermek, kendine ait zararsız bakım aletlerinin olması vs), bitki tasarımı satışlarının dijital platformlardaki artışı, çiçek bakımı/kompost/tasarım gibi konularla ilgili online ortamda eğitim, saksılarda yaratıcı fikirler, yeni neslin bitki yetiştirmeye olan ilgisi gibi keyifli konuları da daha çok deneyimleyeceğiz.

Bunları da beğenebilirsiniz