Loading...

Mart Ayında Bitkilerle İlgili Yapılacak En Önemli İşler

Kar yağdı, yağmadı derken takvimsel olarak ilkbahara yaklaştık bile. Tıpkı evi düzenlediğimiz, eşya ayıklaması yaptığımız gibi kış uykusundan yavaş yavaş uyanıp canlanmaya başlayan çiçekleri de bahara hazırlamamız gerek. Mart ayında bitkilerle ilgili yapılacak işlerden en önemlisi, saksıların değiştirilmesi. Hadi bakalım, iş başına…

Birçok bitki, ılık ve sıcak hava koşullarına uyumlu olduğundan kış aylarından pek hazzetmez ve kendini bekleme moduna alır. Yeni yaprak – çiçek vermez, hatta yaprak sarartır, döker, kahverengileşir. Memnuniyetsizliğini bir şekilde belli eder.

Kışın sona ermesiyle birlikte çiçekler de uykudan çıkıp canlanmaya başlar. Tam da bu dönemde yapılacak önemli işler var:

En Önemli İş: Saksı Değiştirme

Rehavet durumundan çıkan çiçekler güneşi de görüp aktif büyümeye geçeceği için küçük saksılarına ve toprağına sığmayacaktır. Küçük saksı içindeki çiçekler, dal ve köklere zarar vermeden, nazikçe bir büyük saksılara aktarılmalı. Rahat büyüsün diyerek bir öncekinden çok büyük saksı kullanmamalı. Genel olarak bir boy, en fazla iki boy büyük saksı tercih etmelisiniz.

Yeni saksıya ihtiyaç duymayan bitkiler için de taze toprak takviyesi yapmak gerek.

Bitkilerimizi yeni yuvalarına taşırken hijyen konusu çok önemli. Saksı ve toprakların olası hastalıklara karşı ilgili çeşitli tekniklerle (kimyasal, güneş enerjisi vs.) ilaçlama veya sterilizasyon işlemleri yapılmalı. Eğer eski toprak da yeni saksıya aktarılırsa onunla beraber bakteriler vs. de geçeceği için bitkiler hastalanabilir. Malum, toprak birçok hastalığın ana sebebi.

Burada çok fazla teknik bilgi vermek istemediğim için sterilizasyon teknikleri konusunda çok güzel bir kaynak olan agaclar.net’in e-dergisine buradan http://www.agaclar.net/dergi/mart07.html  göz atabilirsiniz.  

Genel Temizlik

Sararmaya, kararmaya yüz tutmuş yaprakları keserek temizleyin. Yaprakları tozlu bırakmayın. Sadece görüntü için değil, tozlar ışığın nüfuz etmesine (fotosenteze) engel olacağı için tozları mutlaka alın. Bu işlemi nemli, yumuşak bir bezle, yaprağın sırtına diğer elinizle destek vererek yapmanız, yaprak kırılmalarının önüne geçecektir. Her iki yüzeyi de sildiğinizden emin olun. Eğer çok tozlanmışsa ve suyu seven bir bitki ise banyoda duş aldırabilirsiniz, aşırı suya maruz bırakmamak ve suyun tazyikli gelmemesi gerek.

Bu söylediğim kaktüs ve sukulent türleri için kesinlikle yapılmamalı. Zaten bitkilerimizi toz içinde bırakır mıyız? Gözünün içine bakıyoruz, güzel güzel büyüsünler diye…

Büyümeye engel olacak, budanması gereken dallar varsa budayın. Eğer çiçek tamamen solmuş ve ölmüş ise onunla vedalaşmak gerek. Elbette çöpe değil, canlı olanlara faydalı olması için yeni kompost kabınıza gitmeli. 

Tohum Ekme, Fidan Dikme

Evin neşesi, rengârenk mevsimlik çiçeklerden yetiştirmek için tohum ekme işi de mart ayında yapılacak işler arasında.

Eğer balkonda sebze yetiştirmeyi düşünüyorsanız marul, havuç, maydanoz, fesleğen, dereotu tohumu mart ve nisan aylarında ekilebilir. Eğer balkonda sarmaşık güller varsa onlar da bu ay budanmalı.

Çelik Alma

Mart ayı, bizimle beraber yaşayan uzun ömürlü bitkilerimizin çoğalması için onları bölerek tekrar dikmenin tam zamanı.  

Biraz Enerji

Kışı geriden bırakan güzelliklerin şimdi biraz enerjiye ihtiyacı var. Organik sıvı besin takviyesi, onları eski gücüne kavuşturacaktır. Besin atıklardan kendi ellerinizle hazırladığınız kompost da çok faydalı olur. Sıvı besini, kompost hazırlamaya vakti olmayanlar için önerdim.  

Eğer yapraklar matlaşmışsa organik yaprak parlatıcı yağ püskürterek güzelce parlatabilirsiniz.

Yer Değiştirme

Çiçeklerinizin yerini evinizin yönüne göre değiştirmeniz gerekebilir. Evinizin güney ve batı pencerelerinden daha fazla gün ışığı gireceği ve sıcaklık artacağı için bazı bitkiler bu durumu kaldıramayabilir. Güneşe ihtiyaç duyan bitkileri de bu pencerelerin önüne alma işlemini yavaş yavaş, aşama aşama yapmak lazım ki, ani şok etkisi oluşmasın, strese girmesinler.     

Favori Mart Ayı Çiçeklerim

Mart ayında açan çiçekler arasında çan çiçeği, lavanta, papatya, kadife çiçeği, hüsnü yusuf, karanfil, civanperçemi, papatya, lavanta, floş çiçeği, ıtrışahi; taze otlardan kekik, dereotu, kişniş, tarhunu saymak mümkün.

Baharı karşılayan benim için en güzel çiçekler kokuları ile de ruha iyi gelen çiğdem, nergis ve fulya…

Çiğdem (Colchicum autumnale)

Fulya (Nergisgiller, Narcissus jonquilla)

Nergis (Nergisgiller, Narcissus) 

Nergis, Fulya aynı ailenin çocukları…

Bunları da beğenebilirsiniz