Loading...

Kış Bitkileri için En Önemli 5 Kural

Havanın erken kararması, soğuk ve gri atmosfer, yetersiz güneş derken evdeki bitkiler de kış şartlarına maruz kalıyor. Diğer mevsimlerle arada büyük farklar olmasa da kış bitkileri bakımı konusunda dikkat edeceğimiz 5 önemli ve uygulaması basit kural var.

Her şeyden önce, her bitkinin kendine özel bakım kuralları olduğu için kışın onun ihtiyaçlarına göre hareket ediyoruz. Yine de kış bitkileri için uymamız gereken genel kuralları listeliyorum.

1- Uykuya geçen çiçekleri zorlamayın

Afrika menekşesi, paşa kılıcı, yasemin gibi kış bitkileri kar, kış dinlemese de, kışın büyümeyi yavaşlatan hatta uyku durumuna geçen birçok bitki mevcut. Aman dikkat; uykuya geçen çiçekleri gübre gibi takviyeler ile canlandırmaya çalışmak, ihtiyaçlarından başka türlü bakım yapmak onları öldürebilir.

Kış bitkileri arasında Afrika menekşesi kolay bakımı ile öne çıkıyor
Kışın kendini rölantiye alan Afrika Menekşesi güzelliklerini açtı, açacak

 2- Toprağı kontrol etmeden su vermeyin

Havalar soğuyunca bitkilerin su ihtiyacı doğal olarak azalıyor. İhtiyacından fazla su bitkide çürüme ve mantara yol açabilir. Tabii, kaloriferden dolayı ortam aşırı kuru ve çok ise o başka… En iyisi, su vermeden önce dokunma testi yapmak, 1 veya 1,5 cm derinlikte toprağı nemli hissettiyseniz su vermeyi ertelemek…

Kış bitkileri için toprağı kontrol etmeden su vermemek gerek

3- Kış bitkileri kuru ise su değil, nem verin

Çiçek yetiştirmeyen birçok kişi nem deyince su vermeyi anlar ancak ikisi aynı şey değil. Kışın kalorifer, klimanın sıcak havası, kapalı tutulan kapı-çerçeve gibi etmenler güzelim bitkileri nemsiz bırakır. Yapraklara su püskürtmek (eğer Afrika Menekşesi değilse) faydalı olur ama kısa süreli bir rahatlama sağlar. Peki, ne yapmalı?

Küçük bir soğuk buhar makinesi veya hava nemlendiriciler nemsiz kalan bitkiler için ideal birer çözüm. Kalorifere, klimaya yakın tutmamak lazım bu güzelleri.

Nemsiz kalan kış bitkileri için soğuk buhar püskürten bir cihaz çok işe yarar

4- Işığı dengeleyin

Günlerin kısalması, güneş ışınlarının gri bulutların ardında kalması… Çiçekler ne yapsın, yeterince ışık alamadığı için büyümeyi yavaşlatabilir. Aslına bakarsanız bir süreliğine yavaş büyümenin bir sakıncası yok. Yeter ki, fotosentez için gereken besinleri üretmelerini sağlayacak kadar gün ışığı alabilsinler.    

Bunun için çiçekleri evin güney camına yerleştirmek yararlı olur. Yetmedi mi, özel bitki lambalarından edinmek gerekebilir.  Bir hatırlatma: Işık alsın diye camın kenarına koyduğumuz bitkiler bu sefer de gece ısının çok düşmesi ile zarar görebilir. Bu durumda akşamları camdan daha geride bir yere alacağız saksıları.   

Kış bitkileri yeterli gün ışığı alabilmeli

5- Sıcaklık 15 derecenin altına düşmesin

Geceleri genellikle kaloriferler yanmıyor veya az yanıyor. Bu durum çiçekleri rahatsız edebilir. Genel kural ortam sıcaklığının geceleri 15 derecenin altına inmemesi. Gündüz ise genellikle 19-26 derece arası ideal sıcaklık olarak kabul ediliyor. O soğuklarda sokak kapısının açılıp kapanırken oluşturduğu rüzgârı da hesaba katmalı. Büyüklerin deyimi ile “cereyanda” kalmasınlar. Aynı durum fazla sıcak için de geçerli. Çiçekler sıcak hava kaynaklarının yakınında bulunmamalı. Bu durum, çiçeğin nem ihtiyacını da artırıyor haliyle…

Düşüp yükselen sıcaklıkların yarattığı dengesizlikten korumak lazım yavrucakları.

Bunları da beğenebilirsiniz