Loading...

Evde Sebze Yetiştirme İşini Kolaylaştıran 7 Akıllı Tasarım

Biz geleneksel yöntemle bitkilerimizi büyütmeye devam ededuralım, bitki yetiştirmekte zorlananlar veya inovatif ürünleri sevenler için tasarımcılar doğa dostu teknolojik ürünler çıkarmaya devam ediyor. Evde sebze yetiştirme amacıyla tasarlanan ürünlerde son zamanlarda dikkatimi çekenler arasında akıllı bahçe, güneş ışığını kovalayan robot saksı, topraksız pet şişede bahçe sistemi, akıllı aydınlatma ve sulama yapan ürünler var. Bu akıllı minik cihazların biri dışında ortak özelliği bitkinin hidroponik, yani suda yetişmesi.  

1- Pet şişelerin ileri dönüşümü: Bottle Farm

Kullanılmış pet şişe, evde sebze yetiştirmek üzere hayatına saksı olarak devam ediyor! Bottle Farm, herhangi bir pet şişeyi bir küçük bir bahçeye dönüştürüyor. Toprak gerekmiyor. Yeşillikler suyun içinde yetişiyor (hidroponik). Sebze yetiştirme seti ister vantuzlu aparatları ile pencereye asılıyor, ister pencere kenarına yerleştiriliyor. Domates gibi büyük sebzeleri taşıyabilsin diye ekstra parçalar eklemek mümkün. Suda yetiştiği için sulamaya gerek yok, hatta daha hızlı büyüdüğü söyleniyor.   

Ürünün fotoğrafını gördüğümde “E bunlar plastik ama” demiştim, meğer kullanılmış pet şişe dışında bütün parçalar ve kutu, geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilmiş. Bitkilerin büyüyeceği tabletler de hindistan cevizi kabuğundan. Ayrıca şirket, karbon ayak izini en az seviyeye indirmek için carbonfund.org ile çalışıyor. Ürün, Kickstarter.com’da (link) 2020 yazında fonlanmış, toplanan tutar yaklaşık 33 bin pound (331 bin TL).   

2- Aynı anda 90 sebze/meyve yetiştirebilen akıllı bahçe: OGarden Smart

Evde sebze yetiştirme ile ilgili en popüler cihazlardan biri, OGarden Smart. Bu ürün Kickstarter.com’da hedeflediği fonu sadece ilk 6 dakikada toplayarak müthiş bir desteğe ulaşmış. Mevsimden bağımsız olarak 90 çeşit veya adet sebze ve meyve yetişebiliyor. Sulama derdi yok, çünkü otomatik suluyor. Düşük enerji harcayan led aydınlatma, gün ışığını taklit ediyor ve bitkilerin gereği kadar ışık almasını sağlıyor.

Şirket, cihazın harcadığı enerjiyi mikrodalga fırın ile kıyaslamış. Mikrodalga 1000 watt elektrik tüketirken bu ürün 120 watt harcıyor. İlk tohumlar, şirketten!

Tanktaki su 10 gün kadar sulamaya yetiyor. Su azaldığında sistem, kullanıcıyı uyarıyor. Gıda harcamalarını azaltarak ev ekonomisine katkı sağlamayı, aynı zamanda poşet kullanımını da azaltmayı vaat ediyor OGarden Smart üreticileri.

3- Gün ışığını kovalayan 6 bacaklı bir robot: Hexa

Farklı objeleri saksı olarak kullanmayı çok seviyorum, eğer Instagram hesabımı takip ediyorsanız biliyorsunuzdur. Ama sukulenti minik bir robotun üstünde görmek!? Hayır, sevimli bir de. Sukulent robotun saçları gibi durmuş.

Robot Hexa, üstündeki çiçeği gün ışığını en uygun şekilde alacağı yere götürüyor, gün ışığı direkt gelirse de kuytuya kaçıyor. Bitkinin sulama zamanı geldiğinde bir uyarı gönderiyor. Hem de dans ederek!

Gece görüşüne sahip 720p kameralarla donatılan robot, Pekin merkezli Vincross adlı şirketin robotik uzmanı SUN TIANQI tarafından daha önce çiçeksiz olarak tasarlanmış ve Kickstarter’da fonlanmış. Tianqi, yeterli güneş ışığı alamadığı için solan bir ayçiçeği gördüğünde sukulentli robot fikrini düşünmüş. Ne ince düşünceli bir bilim insanı…

4- Evde sebze yetiştirme için akıllı sulama ve aydınlatma: Plantone

Evde bitki yetiştirme işini çok kolaylaştıran bu minik bahçe tasarımı, Türkiye’deki kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda fonlamaya açılmış. Yüzde 85’e kadar su tasarrufu ve her bitkinin ihtiyacına göre sulanması özelliği ile öne çıkıyor. Evden uzakta olduğunuz dönemlerde, akıllı telefondan aydınlatma ayarlarını yapıyorsunuz, bitkilerin su ve ışık ihtiyacına göre ışık ve sulama sağlanıyor. Hem de 60 güne kadar.

Bu minik bahçe şöyle çalışıyor:

Su haznesini dolduruyor, tohumları ekiyor ve ardından fişe takıyorsunuz. 5 tane saksı yüzdürücü ünite içinde duruyor, hazneye su koyunca kaldırma kuvveti ile basınç oluşuyor ve böylece haznede sudan sadece ihtiyacı kadar olanı kullanıyor.

Hazne tamamen dolu ise 30 gün sulamayı düşünmenize gerek yok. Eğer iki ay evde olmayacaksanız hazneyi kapasite üstü doldurup 60 günlük sulamayı garantilemiş oluyorsunuz. Elektrik kesintisi durumunda da ayarlar hafızasında saklanıyor. Plantone’da da tamamı geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılıyor.     

5- Akıllı telefonla durum kontrolü yapılan Greenbox   

Bir diğer inovatif ürün de Almanya’da bu yıl tasarım ödüllerine aday gösterilen Greenbox. Suyu ilave etmeniz dışında her şey, telefona indirilen uygulama üzerinden yönetiliyor. Hoş bir tasarıma sahip. Bir seferde 8 bitki yetişebiliyor. Berlin Green firmasının ürünü.   

Ürünün içinde doğal besinler de olduğu için ilave bitki besinine gerek olmuyor. Bu kadar kolaylıkla artık en üşengeçler bile kendi sebzesini üretebilir bence. Başlangıç fiyatı 149 Euro.      

6- Benim favorim Terraplanter

Kendi koleksiyonlarımda seramik kullanmayı sevdiğimden bu tasarımın topraktan yapılmış olması çok hoşuma gitti. Kickstarter’da topladığı paraya bakılırsa destekçiler de benimle aynı fikirde. 20 bin dolar hedeflenmiş ama 6 milyon dolardan fazla toplanmış!

Toprak (seramik) sert bir malzeme ancak üzerinde bitkinin büyüyüp dal budak sarabileceği mikro gözenekler yapılmış. Yaklaşık 1400 tane gözenek ya da girinti var saksının üstünde. Bitki buralara tutunarak gelişiyor. Her şey meydanda olduğu için günden güne gelişimini görmek çok teşvik edici. Tanıtım filminde bitkinin kendisini bu minik girintilere sürterek sporlarını bırakması sağlanıyordu, birkaç yetiştirme yönteminden biri olarak. Tıpkı taşların arasından fırlayan çiçekler gibi! Ürünün içi ise su haznesi. Kökler buradan besleniyor.

7- Duyguları olan akıllı saksı: Lua

Lua isimli akıllı saksı, yüz ifadeleri ile ihtiyacını anlatıyor. Yukarıdaki ürünler gibi hidroponik değil, toprak gerekiyor ama bayağı sevimli bir tasarım.

Otomatik sulama yapmıyor ama, içindeki alıcıları ile bitkinin ve toprağın durumunu kontrol edip rapor ediyor. Suyu mu azaldı? Daha fazla ışığa mı ihtiyacı var? Fazla mı sıcak oldu? Emoji benzeri yüz ifadelerinden anlıyorsunuz. Sıcak olduysa terliyor, soğukta dişlerini gıcırdatıyor. İhtiyacı karşılandığında da yüzü gülüyor. Böyle şirin bir şey işte.

Saksıda hareket sensörleri de var, etrafından birinin geçtiğini algılayıp emoji ile canlının yönüne göre ifade takınıyor. 2019’da kitlesel fonlamaya açılan ürünün kendi ücretsiz mobil uygulaması var. Kullanıcı, hangi bitkiyi ektiğini uygulamadan seçiyor ki sistem, bitkinin özelliklerine göre ihtiyaçlarını algılayıp ifade edebilsin. Saksının yüz ifadelerini de uygulamadan kişiselleştirmek mümkün. Indiegogo’da fonlaması devam ediyor. Ürün, Lüksemburg’da kurulan Mu Design firmasına ait.

Evde sebze yetiştirme ile ilgili değil ama sürdürülebilir tarım ile ilgili okuduğum bir haber bana iyi geldi:)

İklim sorunundan direkt etkilenen tarımda sürdürülebilirlik için tasarımcılar ve bilim insanları çalışmaya devam ederken -iç mekanda bitki yetiştirme konusunda olmasa da- yeni okuduğum bir haber çok ilgimi çekti. Kaliforniya Üniversitesi’nde tasarlanan nanosensör bitkilerin stresini ölçerek iklim değişikliğinden kaynaklanan kuraklığı algılıyor ve çiftçiyi önlem alması için uyarıyormuş.

Biyologlar nanosensörü 2008 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü alan akademisyen ve kimyager Roger Yonchien Tsien’in çalışmalarını baz alarak geliştirmiş. SNACS adı verilen alıcılar, bitki hücresindeki enzimleri izleyerek değişiklikleri algılıyor. Böylece sınırlı olan kaynakları, çiftçilerin en iyi şekilde kullanabilmesine yardımcı oluyor.

Bunları da beğenebilirsiniz