Loading...

Atatürk Çiçeği Poinsettia’nın Hikayesi

Poinsettia

Cumhuriyetimizin yüzüncü yıldönümünü kutlarken önderimiz Atatürk’ün adı verilmiş olan güzeller güzeli Poinsettia’yı yakından tanıyalım. İşte Atatürk Çiçeği (Euphorbia pulcherrima) isim hikayesi ve çiçeğin bakımına dair bilgiler.

Poinsettia’yı biz Türkiye’de “Atatürk Çiçeği” olarak biliriz. Bu isim, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e saygımızın bir ifadesi. Çünkü “Atatürk Çiçeği”, adını poinsettiaya Kurtuluş Savaşı (1919-1923) ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla ilişkilendirilmesi nedeniyle almış. Çeşitli kaynaklara göre Kurtuluş Savaşı sırasında, poinsettia, ülkenin bağımsızlığını ve cumhuriyetin kuruluşunu kutlayan çeşitli etkinlikleri ve mekanları süslemekte yaygın olarak tercih sebebi olmuş.

Atatürk Çiçeği İsmi Neden Verildi?

Poinsettia’nın Atatürk’le ilişkilendirilen en bilinen hikayesi şöyle: Atatürk, 19 Aralık 1935 tarihinde Antalya’yı ziyaret etti. Ziyareti sırasında, ona hoş geldiniz demek için poinsettia çiçeklerinden oluşan bir demet sundular. Atatürk’ün, bu çiçeklere ve canlı kırmızı renklerine hayran kaldı. Onları Türk bayrağına benzetti ve poinsettia çiçeğini Türkiye Cumhuriyeti’nin bir sembolü olarak ilan etti.

O zamandan beri poinsettiayı Atatürk Çiçeği olarak tanır ve severiz. Özellikle ulusal bayramlarda ve Atatürk’ün Antalya’da poinsettia demetini aldığı 19 Aralık’ta, resmi etkinliklerde, kutlamalarda ve süslemelerde sıkça rastlarız.

Atatürk Çiçeği Bakımı

Atatürk Çiçeği

Poinsettia, dikkatli bir bakım gerektiren narin bir bitkidir. Peki Atatürk Çiçeği nasıl bakılır? İşte poinsettia bakımı için bazı ipuçları…

  • Toprağı sürekli nemli tutun, ancak altta su birikmesine engel olun.
  • İyi drenajlı bir saksı kullanın ve tabaktaki fazla suyu boşaltın.
  • Oda sıcaklığını (yaklaşık 18-24°C) koruyun ve Poinsettia için yüksek nem sağlayın.
  • Bitkiyi soğuk hava akımlarından ve ani sıcaklık değişikliklerinden koruyun.

Atatürk Çiçeği Güneşi Sever mi?

Öncelikle Atatürk Çiçeği doğal ışığa ihtiyaç duyar, ancak güneş ışığı doğrudan gelmesi ona zarar verebilir. Bu nedenle yarı gölge bir yere yerleştirin. Bitkinin günde en az altı saat ışık almasını sağlayın.

Güneşin doğrudan gelmediği bir pencere kenarı, poinsettia için idealdir.

Poinsettia Çiçeği Anlamı

Poinsettia çiçeğini özellikle Kuzey Amerikalılar geleneksel bir tatil dekorasyonu olarak kullanır. Bu bitki, doğanın yeniden canlanmasını ve umudu simgeler.

Poinsettia Çiçeği Kökeni

Poinsettia (Euphorbia pulcherrima), Meksika’ya özgü bir bitki. İlk olarak 19. yüzyılın başlarında Meksika’nın ABD Büyükelçisi olan Joel Poinsett, onu ABD’ye tanıtmış. Bitkiye adını veren de o kişi olmuş.

Atatürk Çiçeği Hakkında Öğrenmek İsteyeceğiniz Diğer Bilgiler

Poinsettia Renkleri

Bildiğimiz en yaygın Poinsettia rengi kırmızı. Ancak beyaz, pembe, somon ve hatta damarlı veya benekli kombinasyonlar gibi çeşitli diğer renk seçenekleri de bulunuyor. Tabii bu renk varyasyonlarını yetiştirme yoluyla geliştirmişler. Yani doğada kendiliğinden bu renkler mevcut değil.

Poinsettia Çiçekleri

Poinsettia çiçekleri küçüktür. Göze çarpmaz. Genellikle “çiçekler” olarak algıladığımız şey, canlı kırmızı renkteki, braks adlı yapraklardır.

Dünya Genelinde Yetiştirme

Poinsettialar sadece ev bitkisi olarak değil, aynı zamanda tropikal ve subtropikal bölgelerde dış mekan çalısı olarak da dünyanın birçok bölgesinde yetişiyor. Dolayısıyla bitki, küresel bahçe endüstrisinin önemli bir parçası.

Poinsettiaları Amerika’da genellikle Noel bitkisi olarak bilirler. Noel’e yetişmelerini sağlamak için üreticiler özel ışık koşulları kullanır. Kırmızı ve yeşil renkleri nedeniyle evleri ve kiliseleri Noel kutlamaları sırasında süslemek için kullanırlar.

Poinsettia Evcil Hayvanlar için Zehirli mi?

Poinsettia çiçeğinin çok zehirli olduğuna dair bilgi doğru değil. Bununla birlikte bitki sindirim sistemi sorunlarına yol açabilen hafif toksik etkilere sahiptir. Bu nedenle çocuklar ve evcil hayvanlardan uzak tutmamız gerekir.

Poinsettia Günü

Bitkiyi ABD’ye getiren Joel Poinsett’in ölüm yıl dönümü olan 12 Aralık’ı ABDliler Ulusal Poinsettia Günü olarak kutlar.

Poinsettia Havayı Temizler mi?

Her ne kadar bir miktar toksinin havadan uzaklaştırılmasına yardımcı olsalar da, bu bitkilerin etkisi havayı temizleyen bitkiler kadar yüksek değildir.

Bunları da beğenebilirsiniz