Loading...

İŞTE ALERJİ YAPMAYAN ÇİÇEKLER

Alerji yapmayan bitkiler

Doğanın uyandığı, kuşların şarkılar söylediği, yeni başlangıçlar için heyecanlandığımız bahar, birçoğumuz için alerji yüzünden kâbusa dönüyor. Tabii bahar alerjimiz var diye bütün bitkilerden uzak duracak değiliz. Bahar alerjisine neden olmayan birçok çiçek türü var. Alerji yapmayan çiçekler listesinden evde yetiştireceğimiz çiçekleri seçebilir ve baharın keyfini hapşırıksız, kaşıntısız çıkarabiliriz.

Saman nezlesi sezonunu açtık. Polenler, bu tozlara hassasiyet gösteren insanların savunma mekanizmalarının reaksiyon göstermesine neden oluyor. Normalde insan sağlığına bir zararı yok. İlkbahar ve sonbaharda ortaya çıkan şiddetli burun-göz kaşıntısı, hapşırma gibi belirtilere yol açan bahar alerjisi milyonlarca insanı etkiliyor. ABD’de 2010’da yapılan araştırmalar her 100 yetişkin arasından 1-3 kişinin saman nezlesi çektiğini gösteriyor. Çocuklarda görülme oranı da ise daha fazla, yüzde 9.5. O tarihteki verilere göre ABD’de 60 milyondan fazla kişi alerjik nezle belirtileri gösteriyor. Düşünün ki bu sayı 11 yıl öncesine ait.

Gözle görülmüyor

Ağaçlardan arabaların üzerine, toprağa savrulan sarı tanecikler büyük oranda masum. Alerjiyi onlar tetiklemiyor. Bütün o kaşıntılara, göz yaşarmalarına, elde mendil ile gezmemize sebep olan şey, gözle görülmeyen polenler.

Alerji yapan bitkiler listesinin belki de en başında papatyagiller yer alıyor. Kavak ağacı ise poleni alerjiye neden olan ağaçlar arasında. Çimen de kara listede yer alıyor. Polene neden olan bitkilerin yakınlarınızda olması da gerekmiyor. Birkaç kilometre uzaktaki bir ağacın polenlerini rüzgar size getiriyor.

Gelelim alerji yapmayan çiçekler listemize.

Alerji Yapmayan Çiçekler

 • AÇELYA (RHODODENDRON): Doğanın kusursuz mekanizması tozlaşma için açelya böceklere ihtiyaç duyuyor. Okuduğum kaynaklara göre rüzgarın açelyanın tozlarını alıp götürmesi nadir rastlanan bir durum. Bir uyarı; açelya zehirli bir bitki olduğu için kendimiz, ailemiz ve evdeki patili dostlar ile ilgili dikkatli olmalı.
Alerji yapmayan çiçekler ve açelya
AÇELYA
 • ALEV ÇİÇEĞİ (PHLOX PANICULATA): Alev çiçeği, alerji yapan çiçeklerden krizantem yerine dikebileceğiniz güzelliklerden biri. Polenleri havaya karışmıyor.
ALEV ÇİÇEĞİ
 • BEGONVİL (BOUGAINVILLEA): Begonvilin o harika renklerinin altındaki beyaz çiçekler poleni çok az miktarda ürettiği için alerji yapmayan çiçekler arasında.
GÖZ ALICI RENKLERİ İLE BEGONVİL
 • BEGONYA (BEGONIA L.): Evlerde yaygın olarak yetiştirdiğimiz begonya da begonvil gibi çok düşük miktarda polene sahip.   
Alerji yapmayan bitkiler Begonya
BEGONYA
 • EBEGÜMECİ ÇİÇEĞİ-HIBISKUS (HIBISCUS): Bu göz alıcı çiçeğin polenleri havada taşınmayacak kadar ağır olduğundan alerjiye yol açmıyor. Hibiskus ile ilgili uzmanlar, hibiskus çayının polen içerme olasılığına karşı dikkatli olunmasını öneriyor.
Alerji yapmayan bitkiler - Hibiscus
HIBISCUS
 • GERANYUM (PELARGONIUM): Geranyum çok az miktarda polen salgılar. Bu nedenle geranyumun hapşırığa neden olması çok küçük bir ihtimal dahilinde. Yine de yapraklarına dokunmanın deri hassasiyeti olan kişilerde kızarıklık yapabileceği bilgisini de buraya bırakalım.
Alerji yapmayan çiçekler Geranyum
GERANYUM
 • GÜL (ROSA): Bahar nezlesi açısından gül masum bir çiçek. Gülün de tabii ki polenleri var ancak bu polenler havaya karışacak hafiflikte değil. Üretimi yapılan hibrit güllerin kokuları azalsa da yoğun kokulu güllerin bazı kişilerde baş ağrısına yol açabiliyormuş.
Alerji yapmayan çiçekler listesinde gül
GÜL
 • HASEKİ KÜPESİ (AQUILEGIA): İngilizcedeki adı “büyükannenin başlığı”. 🙂 Bizdeki adı Osmanlı’dan kalma olduğu söylenen haseki küpesi. Açık havada yetişen alerji dostu bitkilerden biri.
Alerji yapmayan çiçekler Haseki küpesi
HASEKİ KÜPESİ
 • HERCAİ MENEKŞE (VIOLA TRICOLOR VAR. HORTENSIS): Hercai menekşenin kalın ve yapışkan polen yapısı havada uçuşmasını engellediği için çiçek alerjisi olanların gönül rahatlığıyla yetiştirebileceği bir alerji dostu çiçek.
Alerji yapmayan çiçekler - Hercai menekşe
HERCAİ MENEKŞE
 • İRİS (IRIS GERMANICA L.): İris çiçeğinin polenleri rüzgarda savrulmuyor. Çiçek, türünün devamlılığı için bal yapıcı arılar gelsin diye taç yapraklarından bazılarını böyle aşağı doğru eğimli tutuyor. Böylece arı çiçeğin derinliklerine girdiğinde tozları da alıp başka çiçeklere taşıyor.    
İRİS ÇİÇEĞİ DE ALERJİ YAPMAYAN ÇİÇEKLER ARASINDA
 • KAMELYA ÇİÇEĞİ (CAMMELIA): Kokulu bahçe bitkilerinden olmasına karşın kamelya çiçek alerjisine yol açmıyor.
KAMELYA ÇİÇEĞİ
 • KINA ÇİÇEĞİ (IMPATIENS BALSAMINA): Polenleri havaya karışmıyor. Kına çiçeğinin polenlerini tozlaşmayı sağlayıcı böcekler taşıyor. Alerji dostu bitkiler arasında yer alıyor.
KINA ÇİÇEĞİNİN TOZLAŞMA ANI
 • Lale (Tulipa): Çok az polen üretimi yaptığı için alerjiye neden olmuyor. Bir not ekleyelim. Lale, cildi hassas kişilerin ellerinde kızarıklığa yol açabiliyor. Böyle bir hassasiyetiniz varsa laleye dokunurken eldiven takmanız öneriliyor.
KIRMIZI LALELER
 • LILYUM, ZAMBAK (LILIUM): Lilyum bol miktarda polen salgılayan bir çiçek olmasına rağmen, polenleri barındıran erkek üreme organı (stamen) silkelendiğinde bu polenler büyük oranda gidiyor ve alerji riski de düşüyor. Yalnız bu temizlik işlemi sırasında sarı tozlar giysinize leke yapabilir.  
LİLYUMUN POLENLERİ TOZLAYICI BÖCEKLERDEN KELEBEK TARAFINDAN ALINIYOR
 • MİNE ÇİÇEĞİ (VERBENA OFFICINALIS): Mine çiçekleri içindeki nektarı sayesinde doğanın devamlılığı için tozlayıcıları kendine çekse de içindeki polenler havada uçuşan bir yapıda değil.
MİNE ÇİÇEĞİ
 • NERGİS (NARCISSUS PPSEUDONARCISSUS): Nergis çiçeğinin tozlarını arı, kelebek ve diğer böcekler başka çiçeklere taşıyor. Bu sebepten nergis alerji dostu bitkiler listesinde bulunuyor.
Alerji yapmayan çiçekler - Nergis
NERGİS
 • ORKİDE (PHAlAENOPSIS SP.): Orkidenin polenleri taç yapraklara yapışık bir durumda. Peki orkide alerji yapar mı? Bu özellikten dolayı polenler havaya karışmadığı için alerji yapmayan zarif bir çiçek. Polenlerini gelip alması için arıları bekliyor. Seyrek de olsa bazı kişilerde saman nezlesini tetikleyebildiği bilgisi var. 
Alerji yapmayan çiçekler listesinde orkide
ORKİDE
 • ORTANCA (HYDRANGEA): Bahçelerde yaygın olarak gördüğümüz ortancanın birçok türü bahar alerjisi yapmıyor. Alerji yaptığı bilinen iki türünden uzak durmak en iyisi: Hydrangea paniculata (yukarı doğru hafif sivrileşiyor) ve Hydrangea quercifolia. İyi haber, bizim sıklıkla gördüğümüz tür (Hydrangea macrophylla) onlardan biri değil neyse ki.  
ORTANCA
 • PETUNYA (PETUNIA HYBRIDA): Petunya, polenleri alerjiye neden olmayan çiçeklerden biri.
PETUNYA
 • SARDUNYA (SAKIZ SARDUNYA; PELELARGONIUM PELTATUM): Akdeniz ülkeleri ile özdeşleşen sardunyanın da saman nezlesine yol açmadığını biliyoruz.   
 • SUKULENT TÜRLERİ: Alerji dostu çiçekler arasından hangisini yetiştirsem diye sorarsanız yetiştirmesi kolay olduğu için önceliği sukulente vermenizi öneririm.
Alerji yapmayan çiçekler Sukulent
SUKULENT TÜRLERİ BAHAR ALERJİSİNE NEDEN OLMUYOR
 • ÇİM KARANFİLİ (AMERIA MARITIMA): Çim karanfili bodur bir tür. Bitkinin beyaz veya pembe renkte açan çiçeklerindeki tozlar havada savrulmuyor, tozlayıcı böcekler onları özenle götürüyor.
 • YABAN ASMASI, ORMAN ASMASI (CLEMATIS X JACKMANII): Tırmanırken açtığı çiçekleri ile bu nasıl bir güzelliktir! Yaban asması, bahar alerjisine yol açmayan bitkiler arasında yer alıyor. İki türü hariç. Bunlar Amerika kıtasına özgü Clematis viticella ve Kuzeydoğu Asya’dan çıkıp Amerika’da yaygınlaşan Clematis terniflora. Aşağıdaki fotoğraf, alerjiye yol açmayan türüne ait.  
Alerji yapmayan çiçekler - Yaban asması
MUHTEŞEM ÇİÇEKLERİ İLE YABAN ASMASI
 • YAPRAK GÜZELİ (COLEUS BLUMEI): Adı gibi, göz kamaştırıcı yapraklara sahip bu bitki saman nezlesini tetiklemiyor. Çiçek açtığında boydan uzaması yavaşladığı için -Büyüme durmuyor, yanlardan filiz veriyor- kimileri çiçekleri kopartıyor. Bu durum alerji riskini çok aza indiriyor. Bu arada bazı hassas ciltlerde uzun süreli/sık temas etme durumunda kızarıklık oluşabiliyormuş. O da sadece birkaç dakikalığına.  
Alerji yapmayan çiçekler - Yaprak Güzeli
YAPRAK GÜZELİ
 • ZİNYA ÇİÇEĞİ (ZINNIA ELEGANS): Yıldızpatının da yer aldığı Aster familyasına ait çiçekler alerjiyi tetikliyor. İyi haber; zinya bu listenin dışında. 
ZİNYA

Alerjiye yol açmadığı bilinen bahçe bitkileri arasında aslanağzı, duvar sarmaşığı, karanfil ve şakayık da var. Alerji dostu bitkiler bu liste ile sınırlı değil. 

Polenler, ağaç ve çiçeklerde üremenin gerçekleşmesi için rüzgar ve böcekler tarafından yayılıyor. Keyifle çiçek yetiştirmek ve sevdiklerimize hediye etmek için polenleri hava ile taşınmayanları seçtik mi tamamdır…

Yararlanılan kaynaklar: https://www.healthline.com/health/allergies/statistics#Age,-Gender-and-Other-Factors

Thespruce.com ve aoc.gov.tr

Alerjiyi En Çok Tetikleyen 9 Bitki

Bunları da beğenebilirsiniz