Loading...

Çok İlginç ve Sıra Dışı Bitkiler – 2

Yeryüzünde yaklaşık 300 bin bitki türü bulunuyor. Bunların kimisi besleyici meyveler veya enfes güzellikte çiçekler sunarken, kimisi tıpta kullanılıyor. Yaşamın devamı için gerekli olan bu çeşitliliğin aynı zamanda ilginç sürprizleri de var. Acayip bitkiler ile doğanın sürprizlerine göz atmaya devam edelim.  

Sıra dışı ve acayip bitkiler konusunu araştırdıkça ikinci bir yazı ihtiyacı doğdu. Şeytan eli ağacı, papağan gagası çiçeği, öpücük çiçeği… Hayranlık uyandıran bu bitkilerin büyük bir kısmı tropikal ormanlarda yaşadığı için ormansızlaşma nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya ne yazık ki…   

1- Öpücük Çiçeği

Psychotria elata

Öpücük çiçeği acayip bitkiler arasında
Yağmur ormanlarındaki azalma ve bitki koleksiyonerleri arasındaki popülaritesi yüzünden bu özel türün nesli tükenebilir.  

Latin Amerika’nın bu ilginç çiçeği, tozlaşmayı sağlayan böcekleri kendine çekmek için cazibesini sunuyor. Dudak görünümlü parlak kırmızı bölüm aslında çiçeğin taç yaprakları değil. Buradan kısa bir süre sonra beyaz çiçekler açacak ve kırmızı kısım kaybolacak.

2- Aslanağzı

Antirrhinum majus 

Eski çağlarda insanlar aslanağzının, evleri kötü ruhlardan koruduğuna inanırmış. Ağzının iki yana açıldığını görmek için hafifçe sıkıp bırakma hareketini denemeyen var mı? Parlak renkleri ve hoş kokularıyla bahçe peyzajlarında tercih edilen bu çiçeğin, kuruduğunda kuru kafaya benzemesine ne diyorsunuz? Acayip bitkiler listesinde olmasının sebebi tam da bu zaten…

3- Şeytan Eli Ağacı

Chiranthodendron

İnsan eline benzeyen kırmızı parlak çiçekleri ve kalp şeklinde yapraklarıyla Meksika’ya özgü bu ağaç, kadim Aztek Uygarlığı döneminde dini bir öneme sahip ayrıcalıklı bir bitkiymiş. Meyvesi geleneksel tıpta kalp hastalıklarını iyileştirmek için kullanılan şeytan eli, diğer tropikal bitkilere nazaran dayanıklı olmasına rağmen, tehdit altında bulunan bir başka tür…    

4- Bebek Orkidesi

Anguloa uniflora    

   

Acayip bitkiler listesinde sevimli, minnoş bebek orkidesi

Büyüme döneminde çiçekleri beyaz kundaklı bebeklere benzeyen bebek orkidesi, davetkâr kokusuyla tozlayıcı böcekleri kendine çekip polenlerini onlara aktarıyor. Güney Amerika ormanlarının yüksek bölgelerinde yetişiyor. 

5- Papağan Gagası Çiçeği

Impatiens psittacina

Papağan gagası çiçeği acayip bitkiler arasında

Tayland ve Hindistan’ın doğusundaki ormanlarda, nesli tükenmekte olduğu için nadir bulunan, koruma altına alınmış müthiş bir güzellik… Yan taraftan baktığınızda kanatlarını çırpan bir kuşa şaşırtıcı derecede benziyor. Bu yazının başlığı altındaki fotoğraf da papağan gagası çiçeğine ait…    

6- Arı Orkide

Ophrys apifera

Arı orkidesi acayip bitkiler arasında ama aşırı sevimli
Aşırı sevimli arı orkideler…

Bu çiçeklerin tozlayıcı böcekleri kendine çekmek için girmedikleri kılık yok! Bu neşeli çiçekler mükemmel bir şekilde arıyı taklit ediyor. Türkiye’de de bulunan arı orkideye yol kenarları, çayırlar ve açık ormanlarda rastlayabiliriz.    

7- Yarasa Yüzlü Kufeya

Cuphea llavea  

  

Yarasa yüzlü kufeya acayip bitkiler sıralamasında yer alıyor

Yarasa yüzlü kufeya, Meksika’nın yüksek bölgelerinde yaşayan endemik bir bitki. Yaprakları tıpkı bir yarasa gibi kıllarla kaplı… İçinde ise tozlayıcı canlıları kendine çeken tatlı bir nektarı var.   

8- Raflezya

Rafflesia arnoldii

Dünyanın en büyük çiçeği. Çapı bir metre, ağırlığı 10 kilogramı bulabilen bu devasa çiçek Asya’nın yağmur ormanlarında yetişiyor. Fillerin geçtiği yollarda büyüyen bu çiçeğe basan filler ayaklarıyla tohumlarını taşıyor. Raflezya, ceset çiçeği ile aynı familyadan… Nahoş kokusu böcekleri kendine çekiyor.

Raflezya bir metreye varan çapı ile dünyanın en büyük çiçeği

8- Ceset (Leş) Çiçeği

Amorphophallus titanum

Dünyanın en kötü kokusuna sahip olduğu için ceset çiçeği adı verilen bu bitkinin yüksekliği üç metreye varıyor.

Çiçek tozlaşmaya hazır olduğunda termogenez denilen ısınma süreci başlıyor ve çiçeğin tepesi 38 dereceye kadar ısınıyor. Bu aşamada çürük et kokusu gibi bir koku salıyor ve tozlaşmayı sağlayan canlılar bu kokuya geliyor.

Doğadaki muhteşem üreme döngüsü böylece devam ediyor.

Acayip bitkiler arasında ilk sıralarda 3 metrelik boyu ile ceset çiçeği var

Bunları da beğenebilirsiniz

No Comments

Leave a Reply